Sukcesja podatkowa: firmy składają wnioski o interpretację indywidualną

Zastosowanie zasady sukcesji podatkowej do konkretnych stanów faktycznych nastręcza przedsiębiorcom wielu problemów, których rozstrzygnięcie niejednokrotnie staje się przedmiotem wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych.

Publikacja: 21.09.2015 02:00

Sukcesja podatkowa: firmy składają wnioski o interpretację indywidualną

Foto: www.sxc.hu

Elementem kluczowym dla weryfikowania konsekwencji podatkowych przeprowadzonego połączenia jest tzw. sukcesja generalna (zwana również uniwersalną). Zasada ta została przewidziana w prawie handlowym, gdzie odnosi się do wstąpienia we wszelkie prawa i obowiązki wynikające np. z umów zawartych przez spółkę przejmowaną, uzyskanych koncesji i pozwoleń (art. 494 kodeksu spółek handlowych). Ponadto została przewidziana w przepisach podatkowych. Zgodnie z art. 93 ordynacji podatkowej osoba prawna, która powstała w wyniku połączenia spółek (czyli spółka nowo zawiązana przy fuzji), oraz spółka, która przejęła majątek innych spółek (czyli spółka przejmująca przy inkorporacji), wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem