Aktualizacja: 14.09.2015 05:40 Publikacja: 14.09.2015 05:40
Foto: 123RF
W kwietniu 2015 r. kupiliśmy sprzęt informatyczny od kontrahenta z Austrii. Do dziś nie otrzymaliśmy faktury zakupu. Prowadzimy wyłącznie działalność opodatkowaną VAT i składamy miesięczne deklaracje VAT. Podatek należny od transakcji zakupu sprzętu rozliczyliśmy w maju 2015 r. (sprzęt został nam dostarczony 21 kwietnia 2015 r., zapłaciliśmy za niego kontrahentowi na podstawie umowy). Czy przepisy o VAT przewidują jakieś konsekwencje w przypadku nieotrzymania faktury od zagranicznego dostawcy?
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Podatnik, który tylko na podstawie maila oraz kontaktu telefonicznego, bez weryfikacji nowego kontrahenta, wysyła towar do oszusta podającego się za jego przedstawiciela, nie ma prawa do 0 stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Dotychczasowa faktura dokumentująca WDT lub eksport usług będzie mogła stanowić wizualizację faktury ustrukturyzowanej, ale konieczne będzie umieszczenie na niej kodu QR.
Generalnie przepisy nie zakazują rozbicia jednej dostawy towaru na kilka faktur. Jednak niedopuszczalna jest korekta wystawionej faktury, dokonująca rozbicia pojedynczej dostawy na kilka faktur i zmieniająca moment powstania obowiązku podatkowego co do części dostawy.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
W przypadku sprzedaży używanego auta (które nie stanowi nowego środka transportu) na rzecz unijnego podmiotu, sposób rozliczenia VAT uzależniony jest od statusu nabywcy. Nie zawsze też mamy do czynienia z WDT.
Dostawa towarów do miejsca, w którym zostały na skutek oszustwa skradzione, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, ponieważ nie doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Skoro do wydania towaru doszło na skutek oszustwa, to nie było przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, bo dysponował nim niezidentyfikowany podmiot, który wszedł w jego posiadanie w warunkach wskazujących na popełnienie przestępstwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas