Reklama
Rozwiń

Małe biuro rachunkowe odzyska preferencje w VAT

Z komunikatu MF wynika, że niewielkie firmy księgowe mogły wrócić do zwolnienia z podatku już od 1 maja. Do jutra muszą zawiadomić o swojej decyzji urząd skarbowy. Warto, aby zabezpieczyły swoje interesy i wystąpiły o interpretację indywidualną w tym zakresie.

Aktualizacja: 07.05.2015 08:46 Publikacja: 07.05.2015 06:50

Prowadzenie ksiąg i ewidencji oraz sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych nie są usługami dora

Prowadzenie ksiąg i ewidencji oraz sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych nie są usługami doradztwa podatkowego

Foto: 123RF

Wejście w życie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz prezentowane w związku z tym przez organy podatkowe stanowisko o braku możliwości korzystania ze zwolnienia w VAT przez biura rachunkowe sprawiły, że rzesza podatników prowadzących działalność w obszarze usług księgowych zrezygnowała ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Zwolnienie to jest przewidziane dla podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł netto, oraz dla tych, którzy rozpoczynając działalność gospodarczą w ciągu roku, przewidują, że wartość osiągniętej sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu jej prowadzenia kwoty tego limitu. Możliwość korzystania z tego ułatwienia przeznaczonego dla drobnych podmiotów została wykluczona w stosunku do podatników wykonujących usługi doradztwa. Organy podatkowe uznawały, że świadczenie usług księgowych (prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych, ewidencji) mieści się w zakresie doradztwa podatkowego, a więc wyklucza korzystanie ze zwolnienia podmiotowego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0