Aktualizacja: 28.04.2015 07:50 Publikacja: 28.04.2015 07:50
2 zdjęcia
ZobaczFoto: 123RF
Minister finansów wydał interpretację ogólną ważną dla tych, którzy stracili prawo do zwolnienia z VAT (lub z niego zrezygnowali). Potwierdził, że ponowny wybór zwolnienia jest możliwy nie tylko od początku roku, ale również w jego trakcie.
Przypomnijmy, że płacić VAT nie muszą przedsiębiorcy, których roczne obroty nie są wyższe niż 150 tys. zł. Jeśli rozpoczynają działalność w trakcie roku, limit liczymy w proporcji do okresu sprzedaży. Po przekroczeniu pułapu trzeba odprowadzać podatek. Także od transakcji, która spowodowała przekroczenie limitu.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Czy przedsiębiorca zajmujący się doradztwem dotyczącym procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów może utracić zwolnienie z VAT? Ministerstwo Finansów odpowiedziało.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Firma nie może rozliczać w kosztach wydatków na samochód udostępniony pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim.
Pomimo trudności w ich uzyskaniu interpretacje indywidualne nadal są dla podatników skutecznym narzędziem zapewnienia sobie pewności odnośnie do prawa podatkowego i ułatwiającym świadome podejmowanie decyzji biznesowych czy osobistych.
Zbycie przez belgijskiego udziałowca udziałów w polskiej spółce wynajmującej i zarządzającej nieruchomościami podlega opodatkowaniu tylko w Belgii, a więc w kraju, gdzie udziałowiec ma siedzibę.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za operację oczu. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste i nie mają związku z biznesem.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas