Pat w sprawie prezydenckiej noweli ordynacji podatkowej

Mimo apeli przedsiębiorców i ekspertów, rząd wciąż blokuje prace nad projektem dotyczącym orzekania na korzyść podatnika.

Aktualizacja: 22.04.2015 20:33 Publikacja: 22.04.2015 20:24

Pat w sprawie prezydenckiej noweli ordynacji podatkowej

Foto: www.sxc.hu

Wciąż nie ruszyły merytoryczne prace nad wspierającymi podatników zmianami w ordynacji. Wprawdzie w środowy wieczór po raz kolejny zebrała się podkomisja pracująca nad prezydenckim projektem, ale rząd znów nie przedstawił na niej swojego stanowiska w tej sprawie.

Jak zapowiedział obecny na obradach wiceminister finansów Janusz Cichoń, rząd prawdopodobnie przyjmie takie stanowisko na najbliższym posiedzeniu. Jednak równocześnie zaznaczył, że jakkolwiek MF „kierunkowo" popiera prezydencką inicjatywę, to ma zastrzeżenia co do sposobu zapisania zasady orzekania na korzyść podatnika. Zasugerował też, by Kancelaria Prezydenta przeformułowała swój projekt. Po raz kolejny zaznaczył też, że przy MF działa Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego, pracująca nad zupełnie nową ordynacją. – To kluczowy projekt i na ewentualne zmiany w dzisiejszej ordynacji musimy patrzeć przez pryzmat prac nad nową ordynacją – stwierdził Cichoń. Zasugerował też, że wprowadzenie zasady orzekania na korzyść podatnika zaburzyłoby spójność dzisiejszej ordynacji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku