Reklama
Rozwiń

VAT można wykazać także poprzez korektę

Zdarza się, że firma z opóźnieniem otrzymuje fakturę od dostawcy z UE. Wtedy zarówno podatek należny, jak i naliczony pojawia się dopiero w deklaracji korygującej. Nie powinno to jednak wpływać na prawo do rozliczenia go przez spółkę.

Aktualizacja: 13.04.2015 08:51 Publikacja: 13.04.2015 06:00

VAT można wykazać także poprzez korektę

Foto: Rzeczpospolita

- W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nasza spółka nabywa towary od unijnych kontrahentów. Towary te są przemieszczane z terytorium innego kraju UE do Polski. W maju 2014 r. spółka kupiła materiały od dostawcy z Niemiec (towar został przetransportowany do kraju). 14 maja 2014 r. dostawca wystawił fakturę dokumentującą tę transakcję, jednak spółka nie otrzymała faktury, jak również nie dotarła do niej informacja o wystawieniu tego dokumentu. Spółka otrzymała fakturę dopiero w grudniu 2014 r. W miesiącu, w którym wpłynęła faktura, urząd kontroli skarbowej przeprowadzał w spółce kontrolę za maj 2014 r. W trakcie kontroli organ wskazał, że spółka nie rozliczyła podatku z tytułu opisanej transakcji. Po zakończeniu kontroli spółka zgodnie z przysługującym jej prawem złożyła korektę deklaracji (art. 24 ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej). W uzasadnieniu do korekty wskazała, że w deklaracji za maj 2014 r. faktycznie nie zadeklarowała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wynikającego z otrzymanej z opóźnieniem faktury. W korekcie deklaracji zwiększyła kwotę podatku należnego i jednocześnie kwotę podatku naliczonego.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem