Reklama
Rozwiń

Jaki VAT dla zabiegu chirurgii plastycznej

O możliwości zastosowania zwolnienia z VAT dla zabiegu chirurgii plastycznej przesądza jego cel określony przez uprawnioną osobę. Nie ma natomiast znaczenia procedura czy użyty preparat.

Publikacja: 04.03.2015 02:00

Spółka jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej i wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej, także odpłatnie. Do końca 2014 r. usługi te były zwolnione od VAT. Jednak w związku ze zmianą art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT powstał problem ze stosowaniem zwolnienia.

Podatniczka szczegółowo opisała osiem zabiegów (m.in. operację rekonstrukcyjną „garbatego" nosa, opadania powiek górnych, brzucha, ust i piersi). We wszystkich tych przypadkach wskazała m.in. na względy natury psychologicznej. Te zabiegi spółka kwalifikowała ze zwolnieniem z VAT. Ostatnią operacją była naprawa wiotkości twarzy i opadania powiek górnych. Zabieg miał poprawić komfort życia i funkcjonowanie psychiczne badanej (kwalifikacja plastyka i psychologa). Spółka zastosowała w tym przypadku 23-proc. VAT. Jednak pacjentka żądała od niej zwrotu podatku, gdyż, jak twierdzi, w innych klinikach jest to zabieg nieopodatkowany. Spółka zapytała, czy leczenie opisanych schorzeń daje podstawę do zastosowania zwolnienia z VAT.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?