Jaki VAT dla zabiegu chirurgii plastycznej

O możliwości zastosowania zwolnienia z VAT dla zabiegu chirurgii plastycznej przesądza jego cel określony przez uprawnioną osobę. Nie ma natomiast znaczenia procedura czy użyty preparat.

Publikacja: 04.03.2015 02:00

Spółka jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej i wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej, także odpłatnie. Do końca 2014 r. usługi te były zwolnione od VAT. Jednak w związku ze zmianą art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT powstał problem ze stosowaniem zwolnienia.

Podatniczka szczegółowo opisała osiem zabiegów (m.in. operację rekonstrukcyjną „garbatego" nosa, opadania powiek górnych, brzucha, ust i piersi). We wszystkich tych przypadkach wskazała m.in. na względy natury psychologicznej. Te zabiegi spółka kwalifikowała ze zwolnieniem z VAT. Ostatnią operacją była naprawa wiotkości twarzy i opadania powiek górnych. Zabieg miał poprawić komfort życia i funkcjonowanie psychiczne badanej (kwalifikacja plastyka i psychologa). Spółka zastosowała w tym przypadku 23-proc. VAT. Jednak pacjentka żądała od niej zwrotu podatku, gdyż, jak twierdzi, w innych klinikach jest to zabieg nieopodatkowany. Spółka zapytała, czy leczenie opisanych schorzeń daje podstawę do zastosowania zwolnienia z VAT.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem