Aktualizacja: 04.03.2015 02:00 Publikacja: 04.03.2015 02:00
Spółka jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej i wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej, także odpłatnie. Do końca 2014 r. usługi te były zwolnione od VAT. Jednak w związku ze zmianą art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT powstał problem ze stosowaniem zwolnienia.
Podatniczka szczegółowo opisała osiem zabiegów (m.in. operację rekonstrukcyjną „garbatego" nosa, opadania powiek górnych, brzucha, ust i piersi). We wszystkich tych przypadkach wskazała m.in. na względy natury psychologicznej. Te zabiegi spółka kwalifikowała ze zwolnieniem z VAT. Ostatnią operacją była naprawa wiotkości twarzy i opadania powiek górnych. Zabieg miał poprawić komfort życia i funkcjonowanie psychiczne badanej (kwalifikacja plastyka i psychologa). Spółka zastosowała w tym przypadku 23-proc. VAT. Jednak pacjentka żądała od niej zwrotu podatku, gdyż, jak twierdzi, w innych klinikach jest to zabieg nieopodatkowany. Spółka zapytała, czy leczenie opisanych schorzeń daje podstawę do zastosowania zwolnienia z VAT.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas