Czy na sprawdzenie zaległości podatkowych kontrahenta potrzeba jego zgody?

Podatnik może wystąpić o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych podmiotu zbywającego majątek. Musi jednak przedstawić jego pozwolenie na wystawienie przez fiskusa takiego dokumentu.

Publikacja: 26.02.2015 01:00

Czy na sprawdzenie zaległości podatkowych kontrahenta potrzeba jego zgody?

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Jako nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa chcę mieć potwierdzenie, jakie zaległości podatkowe ma zbywca. Wystosowałem wniosek do urzędu skarbowego, ale otrzymałem postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego. Czy mogę zaskarżyć to postanowienie? – pyta czytelnik.

Instytucja zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego ma na celu ochronę podmiotu przystępującego do nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wyrok NSA w Warszawie z 11 lutego 2014 r., II FSK 338/12). Aby organ podatkowy wydał nabywcy zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego, do wniosku w tej sprawie musi być dołączona zgoda zbywającego na wydanie przez organ podatkowy takiego zaświadczenia. Wydanie stosownego zaświadczenia jest zatem uzależnione od zgody wyrażonej uprzednio przez zbywcę. Takie zaświadczenie ma istotne znaczenie, gdyż w razie nieposiadania przez nabywcę takiego zaświadczenia nie może on w sposób skuteczny powoływać się na brak wiedzy w tym zakresie, czy wiedzę niezgodną ze stanem faktycznym (wyrok WSA w Lublinie z 26 października 2007 r., I SA/Lu 479/07). Bez zgody zbywającego fiskus nie ma prawa wydać nabywcy zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem