Reklama
Rozwiń

Czy na sprawdzenie zaległości podatkowych kontrahenta potrzeba jego zgody?

Podatnik może wystąpić o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych podmiotu zbywającego majątek. Musi jednak przedstawić jego pozwolenie na wystawienie przez fiskusa takiego dokumentu.

Publikacja: 26.02.2015 01:00

Czy na sprawdzenie zaległości podatkowych kontrahenta potrzeba jego zgody?

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Jako nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa chcę mieć potwierdzenie, jakie zaległości podatkowe ma zbywca. Wystosowałem wniosek do urzędu skarbowego, ale otrzymałem postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego. Czy mogę zaskarżyć to postanowienie? – pyta czytelnik.

Instytucja zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego ma na celu ochronę podmiotu przystępującego do nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wyrok NSA w Warszawie z 11 lutego 2014 r., II FSK 338/12). Aby organ podatkowy wydał nabywcy zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego, do wniosku w tej sprawie musi być dołączona zgoda zbywającego na wydanie przez organ podatkowy takiego zaświadczenia. Wydanie stosownego zaświadczenia jest zatem uzależnione od zgody wyrażonej uprzednio przez zbywcę. Takie zaświadczenie ma istotne znaczenie, gdyż w razie nieposiadania przez nabywcę takiego zaświadczenia nie może on w sposób skuteczny powoływać się na brak wiedzy w tym zakresie, czy wiedzę niezgodną ze stanem faktycznym (wyrok WSA w Lublinie z 26 października 2007 r., I SA/Lu 479/07). Bez zgody zbywającego fiskus nie ma prawa wydać nabywcy zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama