Aktualizacja: 26.02.2015 01:00 Publikacja: 26.02.2015 01:00
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński
Jako nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa chcę mieć potwierdzenie, jakie zaległości podatkowe ma zbywca. Wystosowałem wniosek do urzędu skarbowego, ale otrzymałem postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego. Czy mogę zaskarżyć to postanowienie? – pyta czytelnik.
Instytucja zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego ma na celu ochronę podmiotu przystępującego do nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wyrok NSA w Warszawie z 11 lutego 2014 r., II FSK 338/12). Aby organ podatkowy wydał nabywcy zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego, do wniosku w tej sprawie musi być dołączona zgoda zbywającego na wydanie przez organ podatkowy takiego zaświadczenia. Wydanie stosownego zaświadczenia jest zatem uzależnione od zgody wyrażonej uprzednio przez zbywcę. Takie zaświadczenie ma istotne znaczenie, gdyż w razie nieposiadania przez nabywcę takiego zaświadczenia nie może on w sposób skuteczny powoływać się na brak wiedzy w tym zakresie, czy wiedzę niezgodną ze stanem faktycznym (wyrok WSA w Lublinie z 26 października 2007 r., I SA/Lu 479/07). Bez zgody zbywającego fiskus nie ma prawa wydać nabywcy zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas