Utrata zezwolenia strefowego a rozliczenie straty w CIT

Konsekwencją cofnięcia zezwolenia jest m.in. obowiązek zwrotu przez firmę pomocy publicznej udzielonej na jego podstawie. Problem powstaje, gdy na działalności w SSE przedsiębiorca nie uzyskiwał wyłącznie dodatniego wyniku.

Publikacja: 23.02.2015 05:30

Utrata zezwolenia strefowego a rozliczenie straty w CIT

Foto: www.sxc.hu

6 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1854). Wprowadziła ona m.in. możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności strefowej na wniosek przedsiębiorcy (dotychczas przedsiębiorca mógł wystąpić jedynie o stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia). W praktyce bowiem istnieje grupa przedsiębiorców, którzy w ramach inwestycji będącej podstawą do wydania zezwolenia rozpoczęli osiąganie dochodów podlegających zwolnieniu i którzy rozpoczęli korzystanie ze zwolnienia (pomoc publiczna została im udzielona), jednak nie są w stanie spełnić warunków określonych w zezwoleniu. W takim przypadku przedsiębiorca nie może wnioskować o stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia, a jednocześnie nie zachodzą przesłanki do cofnięcia zezwolenia (przedsiębiorca nie uchybił jeszcze warunkom zezwolenia, ale przewiduje, że takie uchybienie będzie mieć miejsce). Z uwagi na wprowadzenie mechanizmu odsetek od zaległości podatkowych przy cofnięciu zezwolenia konieczność „oczekiwania" przez przedsiębiorcę na zaistnienie przesłanek do jego cofnięcia wiązałaby się z powstaniem dodatkowych odsetek. Umożliwienie przedsiębiorcy zawnioskowania o cofnięcie zezwolenia pozwala mu na wycofanie się z działalności strefowej jak najmniejszym kosztem. Cofnięcia zezwolenia (także na wniosek przedsiębiorcy) wiąże się z koniecznością zwrotu pomocy otrzymanej w formie zwolnienia podatkowego. Niemniej wystąpienie z wnioskiem o cofnięcie zezwolenia może okazać się dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy generującego straty z działalności strefowej. W niniejszym artykule przybliżamy państwu problematykę rozliczania strat z działalności strefowej oraz analizujemy kwestię możliwości rozliczenia strat strefowych po cofnięciu zezwolenia.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne