Spółki komandytowo-akcyjne a CIT

Nie od dziś wiadomo, że przepisy w Polsce, a już chyba zwłaszcza przepisy podatkowe, są często na tyle skomplikowane, że nietrudno o pomyłkę, która może sporo kosztować.

Aktualizacja: 02.02.2015 07:44 Publikacja: 02.02.2015 01:00

Spółki komandytowo-akcyjne a CIT

Foto: Rzeczpospolita

Problemem jest także to, że tak skomplikowane i niejasne przepisy można interpretować na różne sposoby. Tyle tylko, że fiskus dba głównie o interesy Skarbu Państwa i budżetów samorządowych, a nie o los przedsiębiorców i zazwyczaj interpretuje przepisy na niekorzyść tych drugich.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem bywa wniesienie skargi do sądu. Dobrym przykładem może tu być kwestia rozliczeń podatku dochodowego przez spółki komandytowo-akcyjne, które przed wejściem w życie nowelizacji, w wyniku której stały się podatnikami CIT, zdążyły zmienić swój rok obrotowy. Takie spółki mogą korzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania jeszcze nawet do 15 października br. Niestety organy podatkowe konsekwentnie odmawiają im tego prawa, jeśli chociaż jednym z ich wspólników jest osoba fizyczna. W tej sytuacji zasadne staje się wniesienie skargi do sądu, jako że w dotychczasowym orzecznictwie sądy bez wyjątku stają po stronie skarżących spółek. Podobnie wygląda sprawa z niekonstytucyjnością przepisu dotyczącego podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł, na podstawie którego organy w dalszym ciągu wydają niekorzystne dla podatników decyzje tylko dlatego, że utrata mocy przez ten przepis została przez Trybunał Konstytucyjny odroczona o półtora roku. I tu znowu na pomoc podatnikom przyszedł sąd. WSA w Białymstoku orzekł bowiem, że orzeczenie TK jest podstawą do odmowy zastosowania tego przepisu już teraz. Wydaje się zatem, że w sporach z fiskusem podatnicy mają w wielu przypadkach spore szanse na wygraną. Problem w tym, że – szczególnie gdy kwoty nie są znaczne – część z nich wybiera „święty spokój". Ale chyba jednak warto próbować, bo często się udaje.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem