W związku z toczącymi się obecnie pracami nad nową Ordynacją Podatkową, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz skierowała wystąpienie do Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Podatkowego. Wskazuje w nim na problemy natury generalnej zidentyfikowane na podstawie skarg kierowanych do biura RPO.

W ocenie prof. Lipowicz reforma systemu podatkowego powinna przede wszystkim koncentrować się na zapewnieniu dobrej jakości legislacyjnej przepisów zgodnej z konstytucyjną zasadą określoności i pewności prawa. – Przepisy prawne muszą być sformułowane w sposób poprawny, precyzyjny i jasny, aby obywatel mógł przewidzieć konsekwencje prawno-podatkowe swoich zachowań – podkreśla Rzecznik.

W wystąpieniu RPO zwraca uwagę na problemy, jakie obecnie występują na gruncie obecnej ustawy. Po pierwsze, dotyczą one interpretacji podatkowych. Miały one pełnić funkcję gwarancyjną, a w rzeczywistości stanowią źródło problemów dla podatników. Wynika to m.in. z wydawania w tym samym czasie sprzecznych ze sobą wykładni przepisów odnoszących się do analogicznych stanów faktycznych, długie okresy oczekiwania na uzyskania ostatecznego stanowiska czy też pomijanie przez organy podatkowe jednolitego orzecznictwa sądów administracyjnych.

Kolejnym zagadnieniem, które zdaniem prof. Lipowicz należy uwzględnić w pracach nad reformą jest konieczność zapewnienia względnej równowagi w relacjach podatnik a organ. Chodzi tu o mechanizmy stosowane podczas kontroli zarówno podatkowych, jak i skarbowych.

Wśród przykładów tego typu działań Rzecznik wskazuje wszczynanie kontroli tuż przed upływem okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych, przedłużanie kontroli czy naruszanie przepisów dotyczących jej przebiegu.