Z końcem stycznia mija coroczny termin na złożenie deklaracji dla podatku od nieruchomości

Rozmowa | Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w kancelarii Nielepkowicz i Pławiak

Aktualizacja: 22.01.2015 08:26 Publikacja: 22.01.2015 01:00

Z końcem stycznia mija coroczny termin na złożenie deklaracji dla podatku od nieruchomości

Foto: materiały prasowe

Z końcem stycznia mija coroczny termin na złożenie deklaracji dla podatku od nieruchomości. Trzeba w niej uwzględnić zmiany posiadania gruntów, budynków czy budowli. Czy jednak w sytuacji, gdy stan faktyczny się nie zmienił, można próbować w jakiś sposób zoptymalizować zobowiązania w tym podatku?

Michał Nielepkowicz: Nadchodzący termin to dobra okazja, by zweryfikować dotychczasowy sposób rozliczeń. Zwykle podatnicy, których stan posiadania nieruchomości się nie zmienił, po prostu przepisują dane z deklaracji złożonej rok wcześniej. Można jednak bardziej krytycznie podejść do tych danych, np. dzięki ponownym pomiarom powierzchni użytkowej budynku. Bardzo istotne korzyści w stosunku do budowli można odnieść, uwzględniając wytyczne Trybunału Konstytucyjnego wyrażone w wyroku z 13 września 2011 r. (P 33/09). Trybunał stwierdził, że za budowlę można uważać jedynie obiekty wprost wymienione w prawie budowlanym. Ten wyrok powinien ograniczać zapędy wielu gmin, które czasem starają się opodatkować dwuprocentową daniną wszystko, co wydaje im się budowlą. Tymczasem zgodnie z przepisami i tym wyrokiem katalog budowli podlegających opodatkowaniu wydaje się zamknięty.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama