Reklama
Rozwiń

Odszkodowania pracownicze zwolnione z PIT

Rozszerzenie katalogu źródeł prawa, które są podstawą niepodlegającego PIT odszkodowania wypłaconego zatrudnionemu, to odpowiedź na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego. Czy jednak zmiana ta przyczyni się do ujednolicenia opinii fiskusa na ten temat?

Publikacja: 12.01.2015 05:00

Odszkodowania pracownicze zwolnione z PIT

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

4 października 2014 r. na mocy ustawy  z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1328) zmieniony został m.in. art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT >patrz tabela.  Zgodnie z art. 14 nowelizacji przepis w tym brzmieniu ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Przypomnijmy, że przepis ten został zmieniony w związku z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego z 29 marca 2013 r. (S2/13). Trybunał  stwierdził istnienie luki prawnej oraz potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w kwestii uzupełnienia art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy  o PIT o inne – obok wymienionych w tym przepisie ustaw oraz przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw – normatywne źródła prawa pracy, na podstawie których możliwe jest zasądzenie odszkodowania.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku