Aktualizacja: 18.12.2014 03:00 Publikacja: 18.12.2014 03:00
Paulina Skonieczna, konsultantka w warszawskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Foto: materiały prasowe
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21 października 2014 r. (I SA/Gd 1054/14, I SA/Gd 1055/14, I SA/Gd 1056/14).
Spółka zawarła umowę o świadczenie usług doradczych z prezesem zarządu, który czynności opisane w umowie miał wykonać w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki (dalej: spółka B). W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej w spółce, organ podatkowy zakwestionował faktury wystawione przez spółkę B, ponieważ w jego ocenie nie dokumentowały one faktycznie wykonanych usług na rzecz spółki. Tym samym nie mogły być podstawą do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ponadto regulamin zarządu w spółce wskazywał, że czynności opisane w fakturach powinny być wykonywane w ramach obowiązków prezesa zarządu. Wobec tego organ drugiej instancji utrzymał w mocy decyzję naczelnika urzędu skarbowego pozbawiającą spółkę prawa do odliczenia podatku naliczonego z zakwestionowanych faktur. Spółka wniosła skargę do WSA w Gdańsku, podnosząc, że przepisy prawa cywilnego, handlowego oraz podatkowego nie zabraniają, aby osoba pełniąca funkcję członka zarządu świadczyła jednocześnie usługi na rzecz tej spółki jako przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą. WSA, oddalając skargę, wskazał, że rzeczywiście ww. przepisy nie zabraniają, by członek zarządu wykonywał usługi na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednak w sytuacji, gdy dotyczy to prezesa zarządu, który ma określone obowiązki wynikające z przepisów ustawowych, ze statutu czy też z regulaminu, rozgraniczenie obowiązków członka zarządu oraz obowiązków wynikających z umów cywilnoprawnych powinno być na tyle jednoznaczne, aby nie było wątpliwości, że usługi są świadczone na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie w ramach obowiązków członka zarządu. W związku z tym nie można przyjąć, że usługi te mogły stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Czynsz z dzierżawy znaku towarowego nie jest przychodem z praw majątkowych. Może być opodatkowany korzystniejszy...
Firma inwestująca w politykę zrównoważonego rozwoju może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Nawet...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty odliczają od podatku 19 proc. składki zdrowotnej. Z uchwalonej pr...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas