Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał 21 października 2014 roku (I SA/Kr 657/14), że dochód osiągnięty przez nierezydentów w wyniku realizacji zawartej z polską spółką umowy o dzieło na wykonanie tłumaczeń, realizowanej poza terytorium Polski, nie podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT. W konsekwencji, zdaniem sądu, na spółce nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji, o której mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2, ust. 3-4 oraz art. 42 ust. 6 ustawy o PIT (tj. informacji IFT-1/IFT-1R).
Rozstrzygnięcie to zapadło na tle stanu faktycznego, w którym spółka realizująca zlecenia w zakresie tłumaczeń zawierała umowy z podwykonawcami posiadającymi miejsce zamieszkania w innych krajach niż Polska i tam realizującymi powierzone zadania. W ramach tej współpracy nie dochodziło do przeniesienia praw autorskich ani do udzielenia licencji. Istotne jest więc, że wypłacane przez spółkę podwykonawcy wynagrodzenie obejmowało należność za wykonane przez niego dzieło. Organ podatkowy wydający interpretację uznał, że ponieważ usługi są wykonywane na rzecz spółki – podmiotu z siedzibą w Polsce, przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania poza terytorium Polski, to z tytułu tych usług powstanie w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy dla tych osób fizycznych.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uchylił tę interpretację. Sąd w pełni zgodził się ze stanowiskiem wyrażonym w wyroku WSA w Krakowie z 6 lipca 2011 r. (I SA/Kr 856/11) oraz w wyroku NSA z 13 czerwca 2013 r. (II FSK 2884/11), oddalającym skargę kasacyjną organu podatkowego od tego wyroku. WSA podzielił stanowisko spółki, zgodnie z którym dochody osiągane przez nierezydentów w wyniku realizacji umów o dzieło zawieranych ze spółką, które są wykonywane poza terytorium Polski, nie podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT. W konsekwencji, w ocenie sądu, spółka nie jest zobowiązana do sporządzania informacji IFT-1/IFT-1R, czyli informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.
Patrząc na ostatnie ewoluujące wyroki sądów administracyjnych możemy mieć nadzieję na ustabilizowanie się linii orzeczniczej w zakresie niepodlegania ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dochodów nierezydentów z tytułu tłumaczeń wykonywanych poza granicami Polski.