Rekreacja z obniżoną stawką VAT a definicja wstępu do obiektu rekreacyjnego

Zgodnie z orzecznictwem NSA nie powinno się definiować wstępu wyłącznie jako prawa wejścia do określonego obiektu świadczącego usługi, bez możliwości aktywnego korzystania z jego wyposażenia. Organy podatkowe twierdzą jednak inaczej.

Publikacja: 12.11.2014 06:20

Rekreacja z obniżoną stawką VAT a definicja wstępu do obiektu rekreacyjnego

Foto: www.sxc.hu

Ustawodawca wskazuje wiele sytuacji, w których można zastosować obniżoną stawkę VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT stawką 8 proc. należy opodatkować dostawę towarów i świadczenie usług wymienionych w załączniku ?nr 3 do ustawy, w tym różnego rodzaju usługi związane ?z kulturą, sportem, rozrywką czy rekreacją, ale tylko w zakresie określonym przez przepis. To samo dotyczy usług świadczonych przez siłownie, kluby fitness, szkoły tańca i inne podobne placówki, czyli zgodnie z ustawą ?o VAT – „pozostałych usług związanych z rekreacją". Załącznik nr 3 do ustawy o VAT ?w poz. 186 wskazuje, że pozostałe usługi związane z rekreacją podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 8 proc. „wyłącznie w zakresie wstępu".

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT