Wczoraj fiskus przegrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dwie sprawy dotyczące skutków podatkowych obniżenia procentowego udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej (sygnatura akt: II FSK 2536-2537/12).
Spór w sprawie zainicjowały wnioski o interpretacje. Podatnik wyjaśnił, że jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (s.k.a.). W grudniu 2010 r., w trakcie roku podatkowego, zmieniły się zasady podziału zysku spółki – po przystąpieniu do spółki nowego wspólnika-akcjonariusza. Podatnik podkreślił, że procent udziału w prawie do zysku spółki został zmniejszony. Zaznaczył, że w trakcie 2010 r. odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy z tytułu udziału w zysku spółki w każdym miesiącu – klasyfikując go jako dochód z działalności gospodarczej.
Zapytał więc, czy w związku z obniżeniem procentu udziału w prawie do zysku spółki jest uprawniony do uwzględnienia tego faktu w rozliczeniu rocznym. Sam uważał, że tak.
Fiskus odpowiedział, że podatnik powinien podzielić swoje zyski na dwa okresy. W zeznaniu rocznym za 2010 r. ma wykazać przychody, koszty, dochód/stratę za okres od początku roku do momentu przystąpienia nowego wspólnika do spółki, proporcjonalnie do przyznanego udziału. Z kolei za okres od przystąpienia nowego wspólnika do końca roku – według nowej ustalonej proporcji udziału w prawie do zysku s.k.a.
Akcjonariusz s.k.a. płaci zaliczki na PIT dopiero w dniu wypłaty dywidendy
Mężczyzna nie zaakceptował tego stanowiska. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał mu rację. Zauważył, że akcjonariuszem uprawnionym do udziału w zysku (quasi-dywidendy) będzie jedynie ten, któremu przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. A zatem prawo do zysku jest związane z akcją, nie zaś z osobą akcjonariusza.
Jak podkreślił sąd, akcjonariuszowi s.k.a. przysługuje zysk tylko wtedy, gdy komplementariusze podejmą uchwałę o jego podziale. Nie ma on obowiązku wpłacania zaliczek w trakcie roku. Obniżenie procentu udziału w prawie do zysku ma zatem wpływ na udział w zysku z całego roku.
Stanowisko korzystne dla podatnika w pełni potwierdził NSA. Jak zauważył sąd kasacyjny, punktem wyjścia do rozstrzygnięcia w sprawie jest uchwała NSA, zgodnie z którą osoba fizyczna-akcjonariusz s.k.a. ma obowiązek odprowadzenia zaliczki na PIT dopiero w dacie powstania przychodu, tj. w dniu wypłaty dywidendy (II FPS 6/12). Koncepcja fiskusa o konieczności proporcjonalnego wyliczenia była błędna. Wyrok jest prawomocny.