Określony w przepisach limit odliczeń nie dotyczy darowizn przekazywanych kościelnym osobom prawnym na działalność charytatywno-opiekuńczą. Zgodnie z art. 39 ustawy z 17 maja ?1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1169) działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła obejmuje w szczególności:

- ?prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych kategorii osób potrzebujących opieki,

- ?prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek,

- ?organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa,

- ?organizowanie pomocy sierotom, osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i epidemiami, ofiarom wojennym, znajdującym się w trudnym położeniu materialnym lub zdrowotnym rodzinom i osobom, w tym pozbawionym wolności,

- ?prowadzenie żłobków, ochronek, burs i schronisk,

- ?udzielanie pomocy w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie,

- ?krzewienie idei pomocy bliźnim i postaw społecznych temu sprzyjających,

- ?przekazywanie za granicę pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i osobom znajdującym się w szczególnej potrzebie.

Zgodnie zaś z art. 55 ust. 7 ww. ustawy darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają ?u darczyńców wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 2 maja 2012 r. (IBPBI/2/423-104/12/JD) czytamy: ?„Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca zamierza wesprzeć finansowo, ?w drodze darowizny, inicjatywę kościelnej osoby prawnej, polegającą na zorganizowaniu ośrodka, który ma spełniać rolę szeroko pojętego »centrum pomocy rodzinie«. W związku z tym wnioskodawca zamierza przekazać na rzecz kościelnej osoby prawnej środki pieniężne, które zostaną przeznaczone przez kościelną osobę prawną w pierwszej kolejności na materiały i roboty budowlane, które są niezbędne w pierwszym etapie realizacji inicjatywy. Mając na względzie powołane wyżej przepisy, stwierdzić należy, iż darowizna, o jakiej mowa w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego jest darowizną na działalność charytatywno-opiekuńczą w rozumieniu art. 39 i art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca będzie zatem uprawniony do jej odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych".

Warunkiem uprawniającym podatników do odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn przeznaczonych na tę działalność jest przedstawienie przez kościelną osobę prawną pokwitowania odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Odliczenie jest możliwe, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (art. 18 ust. 1c ustawy o CIT).