Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego ?z 7 sierpnia 2014 r. (II FSK 1978/12). Orzeczenie zapadło w sprawie dotyczącej sposobu skorygowania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy podatnik otrzyma dopłatę do już amortyzowanego środka trwałego. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (takie same zasady obowiązują podatników PIT, co wynika ?z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy ?o podatku dochodowym od osób fizycznych), należy wyłączyć z kosztów podatkowych część odpisów amortyzacyjnych przypadających proporcjonalnie na wartość dopłaty. Przepisy nie precyzują jednak, kiedy i na jakich zasadach należy zmniejszyć koszty w sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzymuje dopłatę już po przyjęciu środka trwałego do używania, a o taki przypadek zapytał wnioskodawca. Jego zdaniem należy na bieżąco korygować koszty podatkowe za okresy wcześniejsze, a kolejne odpisy amortyzacyjne zaliczać do kosztów z uwzględnieniem otrzymanego dofinansowania.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że podatnik powinien wstecznie skorygować koszty podatkowe za wszystkie okresy, w których amortyzował środek trwały, do którego zakupu uzyskał dopłatę. ?W konsekwencji, najprawdopodobniej podatnik musiałby zapłacić odsetki za zwłokę (chyba że ponosił stratę). Pogląd ten jest przez organy podatkowe konsekwentnie prezentowany w wydawanych interpretacjach.
Naczelny Sąd Administracyjny podzielił opinię sądu pierwszej instancji i przyznał rację podatnikowi. Sąd wskazał, że do czasu otrzymania dopłaty podatnik prawidłowo ustalał odpisy amortyzacyjne w pełnej wysokości, czyli ?z uwzględnieniem faktycznie poniesionych wydatków. Nie można zatem zaakceptować poglądu, że po otrzymaniu dopłaty musiałby on korygować wcześniejsze rozliczenia podatkowe – ze wszelkimi tego konsekwencjami, np. koniecznością uiszczenia odsetek za zwłokę. Nie można bowiem zgodzić się ze stanowiskiem fiskusa, że rozliczenia podatnika nie były prawidłowe (a tylko wówczas można wymagać korekty).
Grzegorz ?Kujawski, doradca podatkowy, partner ?w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy
Orzeczenie NSA jest już kolejnym wyrokiem w podobnej sprawie, ?w którym sądy stają po stronie podatników. Niestety, wciąż nie wpływa to na stanowisko fiskusa. Trudno to zrozumieć. Nie ma przecież podstaw do karania podatnika tylko za to, że nie uzyskał dopłaty przed zakupem środka trwałego, lecz dopiero po rozpoczęciu jego używania. Karą są nie tylko odsetki, ale również nakład pracy na korygowanie rozliczeń za wcześniejsze okresy. Dobrze zatem, ?że NSA rozstrzygnął wątpliwości na korzyść podatników.
Należy mieć nadzieję, że kolejny już wyrok w tej sprawie spowoduje, iż organy podatkowe zaczną wydawać pozytywne dla podatników interpretacje.