Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 24 kwietnia 2014 r. (IPPP1/443-124/14-5/AP).
Wnioskodawca (dalej także: spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. Zajmuje się produkcją poligraficzną, tj. czynnościami związanymi z przygotowaniem do druku książek, gazet oraz różnego typu innych publikacji, a także samym ich drukiem. W ramach prowadzonej działalności operacyjnej spółka na zlecenia klientów drukuje oraz produkuje różnego typu publikacje, w tym książki.
Jak wskazał wnioskodawca, proces przygotowania oraz druku książek składa się z wielu różnych czynności, ?w wyniku których powstaje gotowy wyrób w postaci książki. W procesie produkcji książek wnioskodawca wykorzystuje własne materiały: papier, karton, farby, kleje itp. Również produkcja odbywa się na maszynach należących do spółki. Efekt finalny, tj. gotowy produkt – książka posiadająca symbol ISBN, jest dostarczany do wydawcy (klienta).
Po stronie spółki powstała wątpliwość, czy może ona traktować wykonanie takich zleceń jako dostawę towarów, czyli dostawę książek posiadających numer ISBN o symbolu PKWiU ex 58.11.1, opodatkowaną stawką 5 proc. (zgodnie z art. 41 pkt 2a ustawy o VAT ?w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT), gdy do wytworzenia książek używa ona w całości materiałów własnych i przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Zdaniem spółki czynność ta powinna być opodatkowana przy zastosowaniu obniżonej stawki VAT, tj. 5 proc.
Stanowisko wnioskodawcy podzieliła również Izba Skarbowa w Warszawie. Zdaniem organu w przedstawionej sytuacji, tj. gdy:
- ?przedmiotem dostawy są książki drukowane,
- ?oznaczone symbolami ISBN,
- ?zaliczone do grupowania PKWiU 58.11.1,
- ?wykonywane metodami poligraficznymi z własnych materiałów przez spółkę na zlecenie zamawiających,
– zastosowanie znajdzie 5-proc. stawka VAT.
Tomasz Dereszewski, doradca podatkowy, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
Należy się zgodzić ze stanowiskiem organu podatkowego. W świetle art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarem (tj. w szczególności każdą rzeczą oraz jej częścią) jak właściciel. Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT świadczeniem usług jest każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów.
W rezultacie w pierwszej kolejności istotne jest określenie, czy czynność drukowania książek na zamówienie powinna być uznawana za dostawę towarów czy za świadczenie usług. Oznacza to, że należy ustalić, czy w konsekwencji wykonania przez wnioskodawcę świadczenia dojdzie do przeniesienia na zamawiającego wydruk prawa do rozporządzania książką jak właściciel czy nie.
Proces wydrukowania książki z własnych materiałów jest procesem wytworzenia nowego produktu (rzeczy). Rzecz ta może się stać przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia na wydawcę prawa do rozporządzenia nim jak właściciel. Należy pamiętać, że „przeniesieniu prawa do rozporządzania" nie należy utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, ale również ekonomicznym. W przypadku wydania zleceniodawcy wydrukowanych książek spółka ?niewątpliwie wyzbywa się prawa ?do rozporządzania nimi – następuje wydanie rzeczy określonych co do gatunku. Tym samym następuje przeniesienie ?przez wnioskodawcę na nabywcę prawa ?do rozporządzania jak właściciel ?wyprodukowanym przez niego, z jego materiałów, majątkiem rzeczowym, co ?czyni tę czynność dostawą towarów. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe, przykładowo: Izba Skarbowa ?w Warszawie w interpretacji z 17 kwietnia 2013 r. (IPPP3/443-246/13-2/MKw).
Natomiast gdyby spółka dokonywała jedynie druku książek przy zastosowaniu własnego sprzętu, korzystając jednak ?z materiałów kontrahenta, to czynność ta mogłaby być uznana za świadczenie usług (Izba Skarbowa w Warszawie z 18 stycznia 2012 r., IPPP2/443-1187/11-4/JW).
Następnie istotne jest określenie, czy dostawa wydrukowanych przez spółkę książek może korzystać z obniżonej stawki VAT, tj. 5 proc.
Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5 proc. W pozycji 32 załącznika nr 10 do ustawy ?o VAT wskazano, że z obniżonej stawki VAT może korzystać dostawa książek – wyłącznie książki (oznaczone symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea (PKWiU ex 58.11.1).
W konsekwencji zgodzić się należy ze stanowiskiem organu podatkowego, że gdy przedmiotem dostawy są książki drukowane, oznaczone symbolami ISBN, zaliczone do grupowania PKWiU 58.11.1, ?to zastosowanie powinna znaleźć 5-proc. stawka VAT.