„Rz" dotarła do propozycji wzmacniających pozycję podatnika w starciu z aparatem skarbowym. Przygotowała je Kancelaria Prezydenta RP.

Gdy przepisy są niejasne, fiskus i sądy mają rozstrzygać na korzyść podatnika. Nie będzie też można w nieskończoność przedłużać postępowań podatkowych. Minister Olgierd Dziekoński przyznaje, że opracowanie tego pakietu postulatów to efekt m.in. sugestii zawartych w Białej księdze problemów podatkowych", którą redakcja „Rz" opracowała w zeszłym roku.

– Mieliśmy na uwadze przede wszystkim dobro małych i średnich firm, które nie zawsze są  w stanie poradzić sobie w walce o swoje prawa – dodaje Dziekoński. Wprawdzie prezydencki minister nazywa zestawienie postulatami do refleksji legislacyjnej, ale dokument zawiera gotowe propozycje przepisów ordynacji podatkowej i ustaw o podatkach dochodowych. – Nie da się uregulować prawem wszystkich możliwych sytuacji w życiu, także w sferze podatkowej. Dlatego w tych niejasnych trzeba rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika jako podmiotu zwykle słabszego od aparatu skarbowego – ocenia jedną z propozycji Alicja Sarna, doradca podatkowy z kancelarii MDDP.

Prezydenccy eksperci najwyraźniej chcą też ukrócić proceduralne triki, po które często dziś sięga skarbówka, by dać sobie więcej czasu na ściąganie zaległych podatków. W postulatach znalazła się również likwidacja znienawidzonych przez przedsiębiorców i ich księgowych przepisów o obowiązku korekty kosztów w przypadku niepłacenia faktur. Reguły te miały zmniejszyć zatory płatnicze w gospodarce, ale aż 80 proc. przedsiębiorców ankietowanych przez KPMG stwierdziło, że jedynie zwiększyły biurokrację w firmach.

Kancelaria Prezydenta szacuje, że zmiany mogą nie tylko ułatwić życie podatnikom, ale i przynieść skarbówce oszczędności rzędu 537–708 mln zł rocznie. Byłby to efekt m.in. mniejszej liczby sporów z podatnikami. Możliwa jest również inna korzyść: awans Polski w zestawieniach atrakcyjności podatkowej i inwestycyjnej. Jest tu sporo do nadrobienia, bo np. w rankingu podatkowym Banku Światowego i PwC zajmujemy kompromitującą 113. pozycję (na 189).

– Prezydenckie propozycje są interesujące, ale warto pomyśleć o zastąpieniu dzisiejszej połatanej ordynacji podatkowej nowym aktem – podsumowuje prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.