Podpisałem na trzy lata umowę leasingu operacyjnego na maszyny wykorzystywane w działalności gospodarczej. Opłatę wstępną i poszczególne raty na bieżąco wpisywałem w kolumnie 13. podatkowej księgi przychodów ?i rozchodów. Po kilku miesiącach rozwiązałem umowę i wykupiłem maszyny. Czy dotychczasowe wydatki mogę zostawić w kosztach czy też muszę je wyksięgować? – pyta czytelnik.

Prawidłowe jest to pierwsze rozwiązanie, czyli pozostawienie opłaty wstępnej oraz rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodów. Przedsiębiorca nie musi ich korygować po rozwiązaniu umowy. Wykorzystywał maszyny ?w działalności gospodarczej, więc wydatki zostały poniesione w celu uzyskania przychodów. A to jest ustawowym warunkiem zaliczenia ich do kosztów (art. 22 ust. 1 ustawy ?o PIT).

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy ?z 10 czerwca 2014 r. (ITPB1/415-352/14/WM). Wystąpił o nią przedsiębiorca, który wziął ?w leasing operacyjny elektrownię wiatrową. Jej wartość to prawie 10 mln zł, a umowę podpisano na dziesięć lat. Przedsiębiorca chce ją jednak rozwiązać wcześniej. Nie jest bowiem w stanie sprostać wymaganiom banku, który podwyższa raty. Zamierza spłacić całe zobowiązanie ?i wykupić przedmiot leasingu. Znalazł bank, który udzieli mu kredytu na kwotę 7,5 mln zł.

Przedsiębiorca zastanawiał się nad podatkowymi skutkami rozwiązania umowy. Do tej pory raty zaliczał do kosztów uzyskania przychodów. Uważał, że nie musi ich korygować, ponieważ wydatki zostały poniesione w celu zachowania źródła przychodu. Od momentu wykupu elektrowni wiatrowej podatkowym kosztem będzie natomiast jej amortyzacja.

Fiskus, do którego przedsiębiorca zwrócił się z wnioskiem o interpretację, zgodził się ?z tym stanowiskiem.