Aktualizacja: 30.09.2020 07:17 Publikacja: 30.09.2020 07:17
Foto: AdobeStock
Dobra wiadomość dla firm zajmujących się handlem międzynarodowym. Dokumentów potwierdzających wywóz towarów nie muszą przechowywać w formie papierowej. Mogą je zdigitalizować, czyli zamienić na dokument elektroniczny i w tej formie przechowywać, a papier zniszczyć.
Takie potwierdzenie otrzymała spółka, która dokonuje dostawy towarów (WDT) na rzecz nabywców z innych państw członkowskich. Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o VAT gromadzi dokumenty potwierdzające realizację transakcji, w tym specyfikacje poszczególnych sztuk ładunku, a także dokumenty przewozowe (listy przewozowe CMR). Wynika z nich jednoznacznie, że towary zostały dostarczone do odbiorcy w UE. Spółka zapytała, czy jeśli będzie je otrzymywać, gromadzić i przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej, to zachowa prawo do zerowej stawki VAT. Chciała też potwierdzić, że papierowe dowody mogą zostać zdigitalizowane i zniszczone.
Prowadząca własną działalność zawodniczka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpowiednią dietę, wsparcie psychologa oraz sportowe stroje. Skarbówka się na to zgadza. Wyrzuca natomiast z kosztów wydatki na ładny wygląd.
Już w najbliższą sobotę 15 lutego startuje akcja rocznych rozliczeń PIT. Dla przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT będą czekać częściowo uzupełnione formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-28.
Przedsiębiorca może rozliczyć stratę z działalności z zeszłego roku już przy obliczaniu pierwszej miesięcznej bądź kwartalnej zaliczki na PIT. Nawet jeśli nie złożył jeszcze rocznego zeznania. Fiskus się na to zgadza.
Raportowanie schematów podatkowych powinno być zniesione przede wszystkim tam, gdzie ten obowiązek dubluje inne obowiązki sprawozdawcze – twierdzą eksperci.
Wzrośnie limit zwolnienia z VAT, zmniejszą się biurokratyczne obowiązki, fiskusowi nie będzie już tak łatwo wstrzymać przedawnienia podatku. Zmiany są dobre, ale większość to odgrzewane kotlety – komentują eksperci.
Ostatnie interpretacje ogólne Ministerstwa Finansów w sprawie podatku u źródła dotyczą przesłanek zastosowania zwolnienia przy wypłacie dywidend i innych zysków z udziałów osób prawnych, a także odsetek i należności licencyjnych.
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psów, które pilnują jego firmy.
Zwykły serwis pokładowy, który polega na ewentualnym podgrzaniu i serwowaniu gotowych dań pasażerom samolotu, ma zbyt wąski charakter, żeby uznać go za usługę objętą zerową stawką VAT.
Opłaty pobieranie przez bank od klientów za przekazanie pisemnych wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny zdolności kredytowej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Udostępnienie obiektu sportowego lub jego części zarówno na podstawie umowy, jak i na podstawie biletu wstępu może podlegać opodatkowaniu według preferencyjnej 8-proc. stawki VAT.
Jeśli przedsiębiorca buduje centrum logistyczne musi zainwestować w dobry dojazd. Fiskus to rozumie i zgadza się na zaliczenie wydatków na przebudowę drogi do kosztów uzyskania przychodów.
Gminy pobierają opłaty za udostępnianie pasa drogi wewnętrznej na podstawie umowy. Czy stanowią one zapłatę za świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT? W interpretacjach indywidualnych zdarzają się rozbieżności.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów PIT wydatki na studia, podczas których pozna tajniki zarządzania finansami i prowadzenia księgowości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas