Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do stosowania preferencyjnej stawki VAT do montażu mebli kuchennych na zamówienie. Sąd kasacyjny odwołał się do ubiegłorocznej uchwały NSA. I nie miał wątpliwości, że w sprawie VAT od szaf, kuchni czy innych mebli na wymiar nie ma potrzeby występowania z kolejnym pytaniem (sygnatura akt I FSK 843/13).
Kanwą sprawy była interpretacja podatkowa. We wniosku spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji zabudowy przestrzeni wnękowych. Firma zamierza realizować także zamówienia na zabudowę kuchni.
Podatniczka postanowiła się upewnić, jaką stawkę VAT powinna stosować do realizacji zamówień na zabudowę kuchni w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Sama uważała, że w wypadku zabudowy kuchennej można stosować preferencyjną 8-proc. stawkę VAT. Oczywiście pod warunkiem, że zamówienie będzie realizowane w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie do czynności polegających na montażu zabudowy kuchni, wykonywanych w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie znajdzie podstawowa 23-proc. stawka VAT. Czynności te nie będą stanowić modernizacji. W ocenie urzędników montaż zabudowy kuchni należy uznać za czynność związaną z zaopatrzeniem lokalu mieszkalnego w elementy wyposażenia niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych lub części składowych.
Podatniczka zaskarżyła interpretację i wygrała.
Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Uznał, że wykonanie na zamówienie klienta stałej zabudowy kuchni mieści się w pojęciu modernizacji. W związku z tym podlega opodatkowaniu według 8-proc. stawki.
Ostatecznie stanowisko to potwierdził też NSA. Sąd kasacyjny swoje rozstrzygnięcie poparł dodatkowo swoją uchwałą z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 2/13). Jak przypomniał sędzia NSA Artur Mudrecki, sądy administracyjne (ale także fiskus, jeśli nie chce, żeby jego orzeczenia były uchylane) są związane uchwałami.
Z uzasadnienia uchwały wynika, że obniżona stawka ma zastosowanie wówczas, gdy montaż komponentów meblowych następuje z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). Chodzi o konstrukcyjne połączenie komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego, który stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową.
Dlatego zdaniem NSA, jeśli montaż jest indywidualny, trwały, to będzie korzystał z obniżonej stawki. Nie dotyczy to montażu AGD do zabudowy.
Wyrok jest prawomocny.