Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną gminy, której fiskus odmówił prawa do odliczenia VAT.
Kanwą sprawy była interpretacja podatkowa. We wniosku gmina wskazała, że jest czynnym podatnikiem VAT. Dzięki długoterminowemu programowi inwestycyjnemu utworzyła na swoim terenie park przemysłowy. To obszar gruntów, który został uzbrojony i przygotowany pod lokalizację inwestycji przemysłowych.
Z wyjaśnień wnioskodawcy wynikało, że część obszaru została już sprzedana inwestorom. Pozostała stanowi ofertę gminy dla potencjalnych inwestorów. Gmina poczyniła nakłady na budowę rowów melioracyjnych. Planuje też budowę zbiornika retencyjnego wód opadowych wraz z obiektami towarzyszącymi i rurociągiem.
Podatniczka podkreśliła, że wszelkie inwestycje miały na celu uatrakcyjnienie terenów zarówno dla obecnie działających, jak i przyszłych inwestorów oraz zapewnienie stosownej infrastruktury umożliwiającej lokowanie na tych terenach zakładów produkcyjnych.
O tym, kiedy organ publiczny jest podatnikiem VAT, rozstrzyga art. 15 ust. 6 ustawy o VAT
Zapytała m.in., czy ma prawo do odliczenia VAT związanego z nakładami na park, w szczególności z nabywaniem gruntów i budową rowów melioracyjnych oraz odwodnieniem.
Fiskus uznał, że w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnych (sprzedaż gruntów) gmina jest podatnikiem VAT. I w zakresie zakupów związanych m.in. z nabyciem nieruchomości, dzierżawą terenów ma prawo do odliczenia podatku.
Urzędnicy odmówili jednak prawa do odliczenia podatku związanego z budową rowów melioracyjnych oraz inwestycji polegającej na odwodnieniu parku. W ich ocenie wykonanie tych prac należy do zadań własnych gminy. A efekty nie służyły i nie będą służyć czynnościom opodatkowanym.
Gmina zaskarżyła interpretację, ale sąd pierwszej instancji oddalił jej skargę. Uznając stanowisko fiskusa za prawidłowe, stwierdził, że gmina wykonuje sporne inwestycje jako zadania własne w reżimie publicznoprawnym, a nie jak prywatne firmy. Inwestycja z istoty swojej zaspokaja zbiorowe potrzeby wspólnoty samorządowej i nie może być traktowana jako działalność innych przedsiębiorców.
Rację skarżącej przyznał dopiero sąd kasacyjny. W jego ocenie zasadnicze znaczenie w sprawie ma związek wydatków z czynnościami opodatkowanymi.
– Jeżeli inwestycje miały na celu uatrakcyjnienie terenu dla obecnych i przyszłych inwestorów, to są i będą związane z działalnością opodatkowaną, jaką będzie sprzedaż działek – tłumaczyła sędzia NSA Barbara Wasilewska.
W konsekwencji gmina będzie miała prawo do odliczenia VAT związanego z wydatkami na uatrakcyjnienie terenu.
Wyrok jest prawomocny.