Po noworocznej zmianie ustawy o VAT kilka faktur za usługi dostałem w następnym miesiącu po ich wykonaniu. Czy dopiero wtedy mogę odliczyć VAT i zaewidencjonować koszt netto w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia br. diametralnie zmieniły się zasady rozliczania VAT. Przedsiębiorca, który chce go odliczyć, przede wszystkim musi wiedzieć, kiedy powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta. Decydujący jest moment sprzedaży bądź wykonania usługi. Ale nabywcy potrzebna jest też faktura. Bez niej nie odliczy bowiem podatku. A po zmianach trzeba na nią dłużej czekać. Nowe przepisy pozwalają bowiem na dokumentowanie transakcji fakturą do ?15. dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym ją przeprowadzono. Jeśli więc przedsiębiorca zrobi zakupy np. w marcu, a fakturę dostanie w kwietniu, to wolno mu odliczyć VAT naliczony dopiero ?w deklaracji za kwiecień.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 marca ?2014 r. (ITPP2/443-1367/13/AK). Wystąpiła o nią firma, która dostaje faktury z opóźnieniem. Zapytała ?o moment odliczenia wykazanego ?w nich podatku. Fiskus nie miał wątpliwości. Uznał, że firma może odliczyć VAT dopiero w deklaracji za miesiąc, w którym otrzyma fakturę dokumentującą wcześniej zrealizowaną dostawę. Organ powołał się na art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy ?o VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje ?w rozliczeniu za okres, w którym ?w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Na fakturę trzeba będzie też z reguły zaczekać przy księgowaniu kosztów. – Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą kosztów pośrednich, za dzień poniesienia kosztu przez przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów uznaje się dzień wystawienia faktury (art. 22 ?ust. 6b ustawy o PIT) – mówi Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego. – Tak więc stworzenie przez przepisy ustawy o VAT możliwości wystawiania faktur nawet z 45-dniowym opóźnieniem w stosunku do realizacji świadczenia (licząc od pierwszego dnia danego miesiąca do 15. dnia następnego miesiąca) w wielu sytuacjach skutkuje późniejszym rozpoznaniem kosztu. Szczególnie dotkliwe może to być na przełomie roku, gdy część kosztów funkcjonowania firmy przesunie się na kolejny rok podatkowy – tłumaczy ekspert.