Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 stycznia 2014 r. (IBPBI/2/423-1326/13/MO).
Pracownicy jednostki organizacyjnej podmiotu prawa publicznego brali udział w branżowych zawodach strzelectwa, tenisa, a także innych dyscyplin sportowych. Zawody zorganizowała generalna dyrekcja podmiotu. Pracownicy, będący reprezentantami jednostki, występowali w strojach z jej logo. Ponadto pracodawca poniósł koszty, takie jak: wpisowe i organizacja imprezy, transport, wyżywienie i nocleg, a także zakup sprzętu sportowego. Wydatki były pokrywane zarówno ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak i ze środków obrotowych jednostki. Na tym tle jednostka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, ?w którym zapytała, czy wydatki te, w części pochodzącej z jej środków obrotowych, mogą być kosztem uzyskania przychodów.
Prezentując własne stanowisko, jednostka wskazała, że ponoszone przez nią wydatki mogą być kosztem podatkowym (z wyjątkiem części finansowanej ze środków zfśs). Podkreśliła, że wydatki spełniają ogólne wymogi uznania ich za koszt podatkowy (związek z działalnością, wpływ na powstanie przychodu ?w przyszłości, właściwe udokumentowanie). Wnioskodawca argumentował, że zorganizowane imprezy służą zacieśnianiu więzi z pracodawcą i przyczyniają się do większej integracji pracowników, którzy na co dzień kontaktują się ze sobą tylko telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe, w uzasadnieniu wskazując na podobieństwo branżowych zawodów sportowych do organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Ich celem są bowiem poprawa atmosfery pracy i lepsza motywacja pracowników.
Aleksandra ?Bembnista, starsza konsultantka ?w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
Należy się przychylić do poglądu zaprezentowanego w przedmiotowej interpretacji. Jak bowiem słusznie wskazała sama spółka we wniosku ?o interpretację, nawiązanie osobistych relacji podczas imprez branżowych poprawia jakość wzajemnych kontaktów, a także ułatwia rozwiązywanie problemów i pokonywanie barier, jakie pracownicy napotykają w codziennej współpracy. Sfinansowanie udziału ?w rozgrywkach sportowych jest zatem inwestycją w kadry, ich celem jest zaś poprawa atmosfery pracy i zmotywowanie pracowników. Pracodawca dba w ten sposób o zdrowie i lepsze samopoczucie zatrudnionych. Jest to więc ogólny koszt działalności poniesiony w celu zachowania i zabezpieczenia przychodów. Jednocześnie nie jest możliwe przypisanie wydatków do konkretnych przychodów, co oznacza, że wydatki te są kosztem pośrednim, rozliczanym w dacie poniesienia.
Słusznie również organ podatkowy porównał branżowe zawody sportowe do organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Ich cel jest bowiem podobny: chodzi o umocnienie więzi na poziomie horyzontalnym (pracownik-pracownik) oraz wertykalnym (pracownik-pracodawca). ?Nie ma przy tym podstaw, aby mówić ?o wyłączonej z kosztów podatkowych reprezentacji. Ta bowiem jest działaniem skierowanym na podkreślenie wystawności i utrwalenie pozytywnego wizerunku podatnika głównie wśród partnerów biznesowych. Branżowe zawody sportowe są rywalizacją firm ?z danej branży, ich celem jest zaś przede wszystkim integracja pracowników oraz nawiązanie kontaktów ?z innymi pracownikami, działającymi ?w tej samej branży.
Warto dodać, że podobne stanowisko prezentowano we wcześniejszych interpretacjach indywidualnych. Jako przykłady można powołać interpretacje: Izby Skarbowej w Katowicach ?z 30 czerwca 2011 r. (IBPBI/2/423-375/11/MS) oraz Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lutego 2013 r. (IPTPB3/423-429/12-2/GG).
Należy jednak zaznaczyć, że pojawiają się poglądy, zgodnie z którymi spółce przysługuje prawo do zaliczenia ?w poczet kosztów podatkowych wyłącznie wydatków ponoszonych ?w związku z uczestnictwem ?w przedmiotowych zawodach osób, które są pracownikami. Jeśli zaproszeni są również inni uczestnicy, np. kontrahenci spółki, przedstawiciele władz lokalnych itp., to wydatki związane z ich udziałem w imprezie ?nie zostaną ujęte w poczet kosztów podatkowych. Taki pogląd zaprezentowano m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lutego 2013 r. (IPTPB3/423-429/12-3/GG).
Na zakończenie należy podkreślić, że organy podatkowe zgadzają się, iż wydatki poniesione na rzecz pracowników reprezentujących spółkę w zawodach sportowych nie są dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT. ?W konsekwencji na spółce nie będzie ciążył obowiązek płatnika z tego tytułu. Taki pogląd został wyrażony np. ?w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi ?z 12 września 2012 r. (IPTPB1/415-379/?12-2/ASZ) oraz w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lutego ?2011 r. (IPPB4/415-919/10-4/MP).