Podatnicy mogą samodzielnie prowadzić księgę przychodów ?i rozchodów lub też zlecić wykonywanie tego obowiązku zewnętrznej firmie – biuru rachunkowemu. Kwestia, czy jest w stanie przedrzeć się przez gąszcz przepisów i poświęcać czas na wypełnianie dokumentów, należy do podatnika.
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów ?z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeśli podatnik zlecił prowadzenie podatkowej księgi przychodów ?i rozchodów biuru rachunkowemu, to spoczywa na nim obowiązek zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Jest to ten organ podatkowy, któremu zostało złożone zawiadomienie ?o prowadzeniu księgi.
Ustawodawca nie określił wzoru zawiadomienia, a jedynie wskazał, jakie elementy muszą się w nim znaleźć. W zawiadomieniu należy zatem wskazać dane identyfikujące podatnika składającego zawiadomienie, nazwę ?i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia księgi oraz miejsce (adres) przechowywania księgi ?i dowodów związanych z jej prowadzeniem.
Obowiązek ten należy wykonać w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym.
Powierzając prowadzenie księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu, należy przekazać również prowadzone ewidencje, gdyż składają się one na całość ksiąg. Nie można zatem przekazać prowadzenia księgi przychodów ?i rozchodów, gdzie brakuje ewidencji wyposażenia czy ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Podatnik, który zlecił prowadzenie księgi biuru rachunkowemu, nie jest zwolniony całkowicie z jakichkolwiek obowiązków dokumentacyjnych. Zobowiązany jest bowiem do prowadzenia w miejscu wykonywania działalności specjalnego, dodatkowego rodzaju ewidencji – ewidencji sprzedaży. Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących ?w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. A w przypadku wykonywania działalności kantorowej czy prowadzenia lombardów – podatnik powinien prowadzić ?w miejscu wykonywania działalności odpowiednio: ewidencję wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej, tj. ewidencję kupna i sprzedaży wartości dewizowych czy ewidencję pożyczek i zastawionych rzeczy w przypadku lombardów.
Zgodnie z art. 60 § 3 k.k.s. podatnik lub płatnik, który nie zawiadamia w terminie właściwego organu o prowadzeniu księgi przez doradcę podatkowego lub inny podmiot upoważniony do prowadzenia ksiąg w jego imieniu i na jego rzecz, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
WZÓR zawiadomienia o powierzeniu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu
Ostrowiec Świętokrzyski, 6 lutego 2014 r.
PHU „Parasolka"
Jonatan Kwiatkowski
ul. Kawalerów Miecza 1/1
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
NIP 766-32-11-333
Naczelnik Urzędu Skarbowego
w Ostrowcu Świętokrzyskim
ul. Polna 11
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Zawiadomienie
o powierzeniu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu
Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. ?w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ?ze zm.) zawiadamiam, że prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów powierzyłem ?biuru rachunkowemu „Saldo dodatnie" sp. z o.o. z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim ?przy ul. Rynkowskiego 2/1, NIP 322-12-32-111.
Umowa ze wskazanym biurem rachunkowym została zawarta 3 lutego 2014 r. Dowody związane ?z prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz księga są prowadzone ?i przechowywane w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Rynkowskiego 2/1 (siedziba biura). ?Natomiast po sporządzeniu rocznego sprawozdania za dany rok podatkowy księgi i dowody ?będą przechowywane w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Kawalerów Miecza 1/1.
Jonatan Kwiatkowski
Załącznik:
umowa z 3 lutego 2014 r. zawarta z firmą „Saldo dodatnie" sp. z o.o. z siedzibą ?w Ostrowcu Świętokrzyskim