Płatnik otrzymuje wynagrodzenie z tytułu prawidłowego pełnienia swoich zadań. Jeżeli w 2013 r. pracodawca przejął na podstawie art. 231 kodeksu pracy (dalej: k.p.) zakład pracy wraz z pracownikami, to musi pamiętać o obowiązku ujawnienia w PIT-4R za 2013 r. informacji o działaniach poprzedniego pracodawcy jako płatnika. Wymaga to wpisania w deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy wynagrodzenia, które potrącił jako płatnik były właściciel zakładu pracy.

Minister ?określił wysokość

Artykuł 28 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) jest podstawą wypłaty płatnikom zryczałtowanego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Przepis ten jest także podstawą do określenia przez ministra finansów w formie rozporządzenia wysokości tego wynagrodzenia. Wynosi ono 0,3 proc. kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa i wpłaconych terminowo. Określa je rozporządzenie z 24 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa.

Spółka przejmująca wstępuje jako pracodawca w dotychczas obowiązujące umowy o pracę na zasadzie kontynuacji. Nie następuje rozwiązanie umów z pracownikami, tylko zmiana po stronie pracodawcy.

Kontynuacja ?umów o pracę

Nowy pracodawca przejmuje od poprzednika także obowiązki płatnika. Jednym z nich jest obowiązek złożenia PIT-4R. Jeśli ta deklaracja jest składana po przejęciu zakładu pracy w trybie ?rt. 231 k.p., to obejmuje informacje za cały 2013 rok. Pracodawca – jako płatnik – wykazuje więc nie tylko swoje wynagrodzenie. Ma także obowiązek wykazać wynagrodzenie poprzedniego płatnika dotyczące przejętych pracowników. Wedle interpretacji organów podatkowych, jeżeli przejściem ?z jednej firmy do drugiej była ?w 2013 r. objęta część pracowników, to nowy pracodawca co do tych pracowników wykazuje ?w PIT-4R wysokość wynagrodzenia poprzedniego pracodawcy jako płatnika za 2013 r. Aby wypełnić ten obowiązek, nowy pracodawca musi mieć wiedzę ?o wysokości tego wynagrodzenia.

Przykład

Spółka akcyjna ABC zatrudnia ?100 osób. Spółka ta wniosła ?w sierpniu 2013 r. do spółki z o.o. XYZ aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przejęcie dotyczyło zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p. i 40 pracowników spółki akcyjnej. Władze spółki XYZ zażądały od władz spółki ABC informacji ?o wysokości wynagrodzenia płatnika potrąconego przez spółkę ABC przed przejęciem w stosunku do tych ?40 pracowników (za 2013 r.). Kwoty te zostały wykazane przez spółkę z o.o. XYZ w deklaracji PIT-4R za 2013 r. złożonej w styczniu 2014 r. W PIT-4R za 2013 r. spółka akcyjna ABC rozliczyła swoje wynagrodzenie jako płatnik dla 60 pracowników.

Stanowisko fiskusa

Interpretacja Izby Skarbowej ?w Bydgoszczy z 12 kwietnia 2013 r. (ITPB1/415-57b/13/AD) jest przykładem stosowania przepisów przez organy podatkowe w tego typu sprawach. Interpretację otrzymała spółka komandytowa. Komplementariuszem w niej była spółka z o.o., która do spółki komandytowej wniosła jako aport przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ k.c. W ten sposób część pracowników spółki z o.o. z mocy prawa przeszła na podstawie ?art. 23¹ k.p. do spółki komandytowej. Osoby kierujące spółką komandytową uznały, że w PIT-4R za 2012 r. wykażą tylko „swoje" wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowej wpłaty podatku. Deklaracja miała obejmować cały 2012 r., ale jeżeli chodzi o wynagrodzenie płatnika to za okres od września do grudnia 2012 r. kiedy spółka komandytowa była pracodawcą. Organ podatkowy uznał to za wadliwą interpretację przepisów o obowiązkach płatników. Urzędnicy fiskusa nie zgodzili się na to, aby w PIT-4R uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie płatnika za okres od momentu przejęcia pracowników. PIT-4R ma bowiem zawierać informacje za cały rok podatkowy. Ta interpretacja przepisów powoduje, że w PIT-4R za 2012 r. zostało wykazane wynagrodzenie spółki komandytowej ?i spółki z o.o. jako płatników ?w odniesieniu do wynagrodzeń przejętych pracowników.