Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 18 października ?2013 r. (IPPP1/443-793/13-2/EK).
Wnioskodawca świadczy usługi polegające na zabudowie wnęk szafami wnękowymi i pawlaczami ?w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym. Zdaniem wnioskodawcy świadczenie tych usług podlegało opodatkowaniu stawką VAT – 8 proc. (jako modernizacja budynku/lokalu), na co wnioskodawca uzyskał stosowaną interpretację. Decyzją z 13 października 2011 r. organ podatkowy zmienił interpretację indywidualną, uznając, że stosowanie obniżonej stawki VAT ?(tj. 8 proc.) w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Podatnik, wskazując nowe okoliczności w postaci uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. w tym przedmiocie, wystąpił ponownie z wnioskiem o interpretację w zakresie stawki właściwej dla świadczonych przez siebie usług. Wskazał, że jego zdaniem zastosowanie powinna mieć stawka VAT w wysokości 8 proc.
Organ podatkowy nie zgodził się ?ze stanowiskiem podatnika. Stwierdził, że czynności montażu trwałej zabudowy wnękowej i pawlaczy są zaopatrzeniem budynku/lokalu ?w elementy wyposażenia, tj. mebli na indywidualne zamówienie klienta. Zdaniem organu podatkowego ?ww. elementy wyposażenia nie są elementami konstrukcyjnymi budynku. W konsekwencji czynności te nie mogą być uznane za konserwację, remont, modernizację, przebudowę (pod pewnymi warunkami czynności te korzystają z obniżonej stawki VAT), gdyż nie dotyczą substancji samego budynku/lokalu. Jednocześnie, organ podatkowy stwierdził, że fakt trwałego przytwierdzenia szaf/pawlaczy np. do ścian budynku, podłoża, sufitu, pozostaje bez znaczenia.
Ponadto organ podatkowy uznał, że ww. uchwała NSA nie ma w tym wypadku zastosowania, ponieważ podatnik nie świadczy usług modernizacji, a jedynie usługi wyposażenia budynku (lokali) w szafy wnękowe ?i pawlacze (ze względu na możliwy demontaż tej zabudowy bez uszkodzenia konstrukcji lokalu/ budynku). Zdaniem organu podatkowego nie jest przez to spełniony warunek trwałego związania z nieruchomością.
Komentarz eksperta
Tomasz ?Dereszewski, doradca podatkowy, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Stanowisko organu podatkowego jest, moim zdaniem, kontrowersyjne.
Kwestia stawki VAT na kompleksowe usługi polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu szaf wnękowych czy mebli kuchennych ?była przez długi czas przedmiotem kontrowersji interpretacyjnych.
Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy ?o VAT stawkę VAT 8 proc. stosuje się ?m.in. do usług modernizacji budynków ?lub lokali, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (tj. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których ?powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 lub lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2). W praktyce, kontrowersje interpretacyjne budzi pojęcie modernizacji, tj. czy przygotowanie i montaż szaf wnękowych mieści się w zakresie znaczeniowym tego pojęcia.
Kwestia ta była przedmiotem uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego ?z 24 czerwca 2013 r. (I FPS 2/13). ?W uchwale tej NSA wskazał, że jeśli chodzi o pojęcie modernizacji, ?to ustawodawca:
W konsekwencji, zdaniem sądu, ?pojęcie modernizacja należy stosować ?w rozumieniu przyjętym w języku powszechnym, tj. jako unowocześnienie, ulepszenie, udoskonalenie, podniesienie standardu obiektu. W rezultacie sąd wskazał, że kompleksowe świadczenie polegające na budowie i montażu zabudowy kuchennej czy szaf ?wnękowych pod konkretny wymiar ?i na specyficzne zamówienie, w lokalu mieszkalnym lub budynku mieszkalnym mieści się w pojęciu modernizacja ?(jako unowocześnienie, ulepszenie, udoskonalenie, podniesienie standardu obiektu).
W związku z tym, zgodnie z art. 41 ?ust. 12 ustawy o VAT, kompleksowa usługa składająca się z czynności zaprojektowania, budowy i montażu ?szaf wnękowych czy pawlaczy, które są trwale związane (tj. są przymocowane) ?z elementami konstrukcyjnymi budynku?lub lokalu (zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym), jako usługa modernizacji powinna podlegać opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8 proc.
Wydaje się więc, że niesłusznie organ podatkowy wskazał, że czynności wykonywane przez podatnika ?nie mieszczą się w zakresie pojęcia „modernizacja". W konsekwencji, wątpliwe wydaje się zakwestionowanie możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT przez wnioskodawcę ?do świadczenia tych usług.
Na marginesie warto podkreślić, że mając na względzie zakres przywołanego przez NSA pojęcia „modernizacja", wydaje się że sfera czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, które mogą korzystać z obniżonej stawki VAT, może być stosunkowo szeroka.