Zgodnie z dodanym od 1 kwietnia 2013 r. do art. 88 ustawy o VAT ustępem 6, firma nie ma podstawy do obniżenia kwoty podatku naliczonego lub zwrotu różnicy podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w przypadku opodatkowania wewnątrz-?wspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa ?w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju, z powodu podania numeru na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Powyższy przepis odnosi się do sytuacji określonej ?w art. 25 ust. 2 ustawy o VAT, regulującym miejsce opodatkowania unijnego nabycia towarów.

Co to oznacza ?w praktyce

Co do zasady, na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Natomiast ust. 2 tego artykułu wskazuje, że nie wyłączając zastosowania ust. 1 ?w przypadku gdy nabywca przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego. Chyba że nabywca udowodni, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: zostało opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się ?w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, lub zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej ?w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej.

Bardzo drogi błąd

Zatem art. 88 ust. 6 ustawy o VAT zabrania odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, gdy firma podaje polski numer do transakcji unijnych, a transport kończy się w innym kraju członkowskim.

PRZYKŁAD

Polska firma, zarejestrowana także w Czechach, dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od kontrahenta niemieckiego. Towar został przewieziony do Czech, natomiast na fakturze wystawionej przez podmiot niemiecki podany został polski numer dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zatem wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozliczane jest ?w Czechach (podatek należny oraz naliczony), a także w Polsce, ale tylko w zakresie podatku należnego bez prawa do odliczenia podatku naliczonego (chyba że nabywca udowodni okoliczności wskazane w art. 25 ust. 2 ustawy o VAT).