Zarobek z udostępniania swoich utworów nie może być rozliczany tak jak zyski z działalności gospodarczej. To stanowisko Izby Skarbowej w Poznaniu (numer interpretacji: ILPB1/415-996/13-4/AP).

O interpretację wystąpił piosenkarz, który prowadzi własną firmę. Zarabia głównie na koncertach i płytach. Jeszcze przed założeniem działalności przystąpił do stowarzyszenia, które zarządza prawami do artystycznych wykonań. Otrzymuje od niego tantiemy. Zapytał fiskusa, czy może je zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Twierdzi, że tak, powołując się zresztą na wcześniejszą interpretację skarbówki.

Poznańska Izba Skarbowa miała jednak inne zdanie. Odwołała się do zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych definicji działalności gospodarczej. Zgodnie z nią do działalności zalicza się przychody niekwalifikowane do innych źródeł. Jednym z nich są prawa majątkowe. Ustawodawca do tego źródła zalicza w szczególności przychody z praw autorskich i pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z ich odpłatnego zbycia.

Skarbówka zmieniła zdanie w sprawie kwalifikowania tantiem

Izba Skarbowa przypomniała, że przedmiotem prawa autorskiego mogą być również utwory muzyczne i słowno-muzyczne. Artyści wykonawcy zaś mają prawo do wynagrodzenia za korzystanie z artystycznego wykonania lub za rozporządzanie prawami do takiego wykonania. Przysługuje im też wynagrodzenie w razie nadawania, reemitowania lub odtwarzania artystycznego wykonania za pomocą wprowadzonego do obrotu egzemplarza.

Fiskus podkreślił, że przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki.

Po pierwsze – konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu.

Po drugie – osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi. W przedstawionej sytuacji te warunki są spełnione.

Uzyskiwane tantiemy wykonawcze są więc przychodem z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest to przychód z działalności gospodarczej.