Minister finansów wydał interpretację ogólną potwierdzającą prawo do zwolnienia z podatku niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (NZOZ). Przyznał, że są one podatnikami CIT. Odniósł się jednak tylko do przepisów obowiązujących do połowy 2011 r.

Podatnikami CIT są przede wszystkim osoby prawne, ale także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Czy można było do nich zaliczyć NZOZ? Fiskus długo uważał, że nie. Twierdził, że będący częścią innej jednostki (np. spółki kapitałowej) NZOZ nie jest odrębnym od założyciela podatnikiem. Dlatego nie może korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Z tym stanowiskiem nie zgadzały się sądy. Ich zdaniem NZOZ utworzony przez osobę prawną posiadający zdolność prawną, odrębną strukturę organizacyjną, odrębny przedmiot działania oraz majątek jest podatnikiem CIT. I może korzystać ze zwolnienia.

Ostatecznie minister finansów przyznał zakładom prawo do zwolnienia. Zastrzegł jednak, że dotyczy to tylko stanu prawnego do 30 czerwca 2011 r.

– Po tej dacie zaczęła obowiązywać ustawa o działalności leczniczej, zgodnie z którą NZOZ stały się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych – tłumaczy Agnieszka Sarna, doradca podatkowy, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego dla Sektora Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia w Deloitte. – I wygląda na to, że cała historia się powtórzy, bo fiskus znowu wydaje niekorzystne dla nich interpretacje. Twierdzi, że takie przedsiębiorstwo nie może być samodzielnym podatnikiem. Nie ma jeszcze orzecznictwa NSA dotyczącego okresu po 30 czerwca 2011 r., ale zanosi się na to, że znowu czeka nas wieloletni spór – dodaje ekspertka.

numer interpretacji: DD6/033/139/MNX/ 13/RD-106351