Usługa polegająca na wyburzeniu obiektu, w którym znajdują się mieszkania, powinna zostać opodatkowana według podstawowej stawki VAT. Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, usługi mające na celu przebudowę, remont, czy modernizację budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym podlegają preferencyjnej stawce podatku wynoszącej 8 proc.

Skutkiem jest likwidacja

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się obniżoną stawkę VAT wynoszącą 8 proc.

28 sierpnia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (I FSK 1346/12), w którym jednoznacznie odróżnił usługi tego typu od usług polegających na rozbiórce budynku mieszkalnego. Zgodnie z orzeczeniem sądu prace dotyczące rozbiórki budynku mieszkalnego należy opodatkować według podstawowej stawki tego podatku. Zdaniem sądu rozbiórki budynków mieszkalnych nie można utożsamiać z ich przebudową czy remontem, jako że bezpośrednim skutkiem rozbiórki jest likwidacja obiektu, a nie jego modernizacja.

Szeroki zakres usług

Wyrok NSA zapadł w sprawie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług ogólnobudowlanych.

Przedsiębiorca wygrał przetarg na wykonanie robót budowlanych dotyczących rozbiórki budynków mieszkalno-usługowych znajdujących się na terenie miasta. W ramach usług budowlanych miał za zadanie przeprowadzenie rozbiórki budynków stanowiących w przeważającej części budynki mieszkalne, wykonanie prac towarzyszących ich rozbiórce, a następnie uporządkowanie terenu prowadzonych prac. Teren, na którym zaplanowano roboty rozbiórkowe, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, miał być w przyszłości objęty zabudową mieszkaniową lub usługową.

Przedsiębiorca uznał, że w takich okolicznościach, przy fakturo  waniu robót rozbiórkowych może zastosować obniżoną stawkę VAT. Zdaniem przedsiębiorcy rozbiórkę budynków mieszkalnych można zaliczyć do robót budowlanych dotyczących budownictwa mieszkaniowego, dla których przewidziana została preferencyjna stawka VAT w wysokości 8 proc.

Co decyduje o preferencji

Z poglądem przedsiębiorcy nie zgodził się fiskus, który w interpretacji indywidualnej wskazał, że obniżona staw- ka podatku dotycząca robót budowlanych powiązanych z budownictwem mieszkaniowym nie ma zastosowania do wszystkich usług tego typu. Organ podatkowy uznał, że dla skorzystania z  preferencyjnej stawki podatku decydujące znaczenie ma okoliczność, czy usługa wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności takich jak dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Zdaniem organu rozbiórki budynków mieszkalnych nie można zaliczyć do żadnej z tych kategorii.

Potwierdzenie stanowiska fiskusa

Stanowisko organu podatkowego potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, do którego podatnik zaskarżył interpretację indywidualną. W wyroku z 4 lipca 2012 roku (I SA/Sz 356/12) sąd uznał, że usługi polegające na wykonywaniu rozbiórki budynków, chociaż wiążą się z wykonywaniem robót budowlanych nie są jednak usługami związanymi z dostawą, budową, remontem, modernizacją, termomodemizacją lub przebudową obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa mieszkaniowego. Zdaniem sądu, w przypadku rozbiórki budynków, konsekwencją jest likwidacja obiektu mieszkalnego, nie zaś jego budowa, przebudowa, remont czy modernizacja.

To samo potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd wskazał, że do prac rozbiórkowych mieszkaniowego obiektu budowlanego nie ma zastosowania obniżona stawka VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy prace te stanowią konieczny element przebudowy takiego obiektu.