Wskazówki co do tego, co jest obrotem w przypadku opodatkowania w systemie marży, odnajdujemy także w wytycznych organów podatkowych dotyczących ustalenia momentu przekroczenia limitu obrotów zobowiązującego do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jak można się spodziewać, w tej kwestii stanowisko fiskusa również jest spójne z jego interesem, aczkolwiek w tym przypadku ma on rację.

Skoro marża nie jest obrotem, a jedynie podstawą opodatkowania, natomiast przy określaniu limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych ustawodawca posługuje się pojęciem obrotu, trudno przyjąć, że przy ustalaniu momentu przekroczenia tego limitu należy brać pod uwagę kwotę marży, a nie kwotę uzyskaną ze sprzedaży, pomniejszoną jedynie o podatek należny wynikający z uzyskanej marży. Wskazówką jest tutaj przywołany wcześniej art. 111 ust. 3b ustawy o VAT, zgodnie z którym ewidencjonowaniu na potrzeby obliczenia osiąganego przez podatnika obrotu podlega cała wartość sprzedaży.

Takie stanowisko organy podatkowe prezentują konsekwentnie na przestrzeni lat >patrz tabela.

Ewidencjonowaniu na kasie na potrzeby obliczenia obrotu podlega cała wartość sprzedaży, a nie kwota marży

Jako ciekawostkę w tej kwestii można przytoczyć interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 21 czerwca 2013 r. (IBPP3/443-363/13/KG). Dotyczyła ona sprawy, w której podatnik dokonał jednorazowej sprzedaży samochodu na rzecz osoby fizycznej, czym przekroczył limit zwalniający z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Wskazał jednak przy tym, że nie zamierza dokonywać dalszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Organ podatkowy uznał, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących jest uzależniony od wystąpienia sprzedaży, która takiemu obowiązkowi będzie podlegać, rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących powinno nastąpić bowiem dopiero z chwilą dokonania ewentualnej kolejnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na tej podstawie stanowisko podatnika o braku obowiązku instalacji kasy zostało uznane za prawidłowe.

Co za tym idzie, w przypadku np. komisów samochodowych limit zobowiązujący do instalacji kasy fiskalnej (aktualnie co do zasady 20 tys. zł) można przekroczyć już pojedynczą transakcją, mimo że zrealizowana na niej marża może stanowić tylko niewielką część uzyskanej kwoty. W takiej sytuacji kolejna transakcja z udziałem osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie musiała zostać zaewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej.

—Maciej Jurczyga, doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, prezes zarządu Biura Rachunkowego JURCZYGA sp. z o.o. w Pilchowicach