W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy nakładającej na spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne obowiązek płacenia CIT.

Rząd chce, by od 2014 r. komandytariusze i akcjonariusze, którzy nie odpowiadają majątkiem osobistym za zobowiązania spółki, za bezpieczeństwo zapłacili podwójną daniną.

Chroni rok obrotowy

Spółki, których rok obrotowy nie kończy się 31 grudnia, będą mogły na starych zasadach dokończyć rozliczenia. Nie dotyczy to spółek, które powstaną po 14 dniach od ogłoszenia ustawy lub które zmieniły rok obrotowy po tym terminie.

– Dłuższe stosowanie jednokrotnego opodatkowania wchodzi w grę, gdy zgodnie z umową spółki jej rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym, np. kończy się 30 listopada – mówi Paweł Toński, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand.

– Opodatkowanie takiej spółki rozpocznie się od grudnia 2014 r. Dodatkowa zmiana roku obrotowego może przedłużyć dotychczasowe rozliczenia nawet do końca października 2015 r. Pierwszy po zmianie rok może trwać dłużej niż 12 miesięcy – tłumaczy.

Dodatkowych kilka miesięcy na starych zasadach może opłacać się szczególnie firmom, które przewidują osiągnięcie większych dochodów pod koniec 2014 r. lub na początku 2015 r. – Zmiana roku w spółce, której rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, nic już nie da. Przed zmianą musi 31 grudnia zamknąć okres rozliczeniowy, a następny będzie już opodatkowany CIT – wyjaśnia Paweł Toński.

Jednym ze sposobów może być jednak przekształcenie w inną spółkę, s.k.-a. w sp.k. lub odwrotnie. Odpada wtedy konieczność zamykania roku obrotowego 31 grudnia. – Ten wybór nie będzie jednak częsty. Przekształcenie trzeba by było rozpocząć już dziś i dodatkowo liczyć na sprawność organu rejestrowego – ocenia.

Usługi od właściciela

Co w takim razie wybiorą przedsiębiorcy? To zależy od wysokości dochodów.

– Opcją dla bardziej zamożnych będą struktury z zagraniczną spółką komandytową. Myślę jednak, że większość właścicieli, szczególnie małych przedsiębiorstw, za najprostsze uzna świadczenie usług doradczych przez właściciela na rzecz s.k. lub sp. z o.o. Spółka, podatnik CIT, będzie miała koszty, a dochód doradcy będzie opodatkowany wyłącznie PIT – przewiduje Paweł Toński. Ekspert zaznacza, że doradztwo musi być wycenione na poziomie rynkowym, usługi faktycznie wykonywane i nie w każdym biznesie będzie to możliwe. Jego zdaniem ze względu na ryzyko przekształcenia w spółki jawne, które nadal nie będą płacić CIT, nie będą częste. Zwraca też uwagę, że Sejm może zrezygnować z kontrowersyjnego opodatkowania spółek komandytowych. Pierwotny projekt opodatkowania s.k.-a. nie obejmował tej formy prawnej.

OPINIA DLA „RZ"

Tomasz Piekielnik , doradca podatkowy partner w Kancelarii Piekielnik & Partnerzy

Z początkiem 2014 r. zarówno spółka komandytowa, jak i komandytowo-akcyjna staną się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Obecnie są nimi ich wspólnicy, jeżeli sami posiadają podmiotowość w podatkach dochodowych.

Istnieją jednak możliwości odroczenia opodatkowania s.k. i s.k.-a. do 2015 r. W tym celu należy wydłużyć pierwszy rok obrotowy takich spółek do końca 2014 r. Co istotne, ich założenie z wydłużonym pierwszym rokiem obrotowym musi się odbyć w odpowiednich terminach. Przepisy znowelizowanych ustaw o CIT i PIT będzie się stosowało od pierwszego roku obrotowego zaczynającego się po 31 grudnia 2013 r., pod warunkiem, że spółki te zostaną utworzone przed wejściem w życie ustawy nowelizującej.