- Polska spółka prowadzi działalność na terytorium Czech poprzez przedstawiciela handlowego, z którym ma zawartą umowę o współpracę. W ramach współpracy przedstawiciel podejmuje czynności na rzecz poszerzenia rynku zbytu spółki (w tym przez zawieranie umów z kontrahentami w jej imieniu). Gdzie powinny być opodatkowane przychody spółki uzyskiwane w Czechach? – pyta czytelnik.
Działalność podmiotu polskiego prowadzona w innym państwie poprzez działający tam zakład, oznacza, że przychody z tej działalności będą stanowiły dla celów podatkowych zyski tego zakładu (art. 7 ust. 2 umów o UPO). Mogą one być również opodatkowane w państwie, w którym zakład jest położony. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazują jednocześnie mechanizmy uniknięcia podwójnego opodatkowania uzyskanych w taki sposób dochodów (co do zasady art. 24 właściwej umowy o UPO).
Metody, jakie mogą znaleźć zastosowanie w takiej sytuacji, to metoda wyłączenia z progresją lub zaliczenia (kredytu podatkowego):
- metoda wyłączenia polega na tym, że dochód osiągnięty przez zakład w państwie źródła jest zwolniony z opodatkowania w państwie rezydencji przedsiębiorstwa krajowego, lecz państwo to zachowuje prawo do wzięcia pod uwagę tego dochodu przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu tej osoby.
- metoda kredytu oznacza że dochód osiągany za granicą przez rezydenta polskiego jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku płaconego w Polsce odlicza się podatek zapłacony w za granicą; odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą.
Przewidziane jest zwolnienie
Zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. a i c polsko – czeskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i za- pobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakre- sie podatków od dochodu (CzUPO) z 13 września 2011 r. (w poprzedniej umowie, obowiązującej do końca 2012 r., był to art. 24), jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiągnie dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany w Republice Czeskiej, to Polska zwolni taki dochód z opodatkowania.
Jeżeli jednak dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce, wówczas Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód (tzw. metoda wyłączenia z progresją – z uwagi na jedną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce progresja nie jest stosowana dla celów CIT ).
Przychód uzyskany przez zagraniczny zakład podatnika polskiego położony w Czechach powinien być opodatkowany jedynie w Czechach, na zasadach przewidzianych w czeskich ustawach podatkowych.
Na gruncie przepisów polskiej ustawy o CIT w omawianym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych przez spółkę. Zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 3 ustawy o CIT, zwolnione z opodatkowania są dochody polskich podatników, osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli odpowiednia umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania tak stanowi.
Dochód uzyskany przez podmiot w Czechach z tytułu wskazanej działalności będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania w Polsce zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w związku z art. 7 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 lit. a umowy o CzUPO.
Rozliczenie w CIT-8
Pomimo że dochody z zakładu będą opodatkowane w Czechach na mocy czeskich przepisów, zaś w Polsce będą zwolnione z opodatkowania, spółka powinna wykazać tak zwolnione z opodatkowania w Polsce przychody w zeznaniu rocznym CIT-8.
KROK 1.
W poz. 29 CIT-8 spółka powinna wpisać przychody ze źródeł przychodów położonych za granicą (inne niż wymienione w poz. 28), gdy źródłem tym jest m.in.: zakład w rozumieniu stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
KROK 2.
W poz. 33 spółka wpisuje koszty uzyskania przychodów ze źródeł położonych za granicą (innych niż określone w poz. 28), np. zagranicznego zakładu.
KROK 3.
W pozycji 12 załącznika CIT-8/O „Pozostałe dochody (przychody) wolne od podatku" na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem wymienionych w pozycji 8-11, spółka powinna ująć kwotę obliczonego dochodu.
KROK 4.
Tak ustaloną kwotę spółka powinna ująć w pozycji 40 zeznania CIT-8 „Razem dochody (przychody) wolne".
—Magdalena Szczepańska, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
—Grzegorz Wachołek, kierownik działu podatku dochodowego w ECDDP Sp. z o.o.