- Osoby planujące utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną spotykają się ostatnio z odmowami wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Pytają w nich o opodatkowanie dochodów wspólników, czyli o możliwości optymalizacji podatkowej dochodów. Czy są powody takich odmów?

Odpowiada Alicja Sarna doradca podatkowy w kancelarii MDDP

:

Ogólnie wiadomo, że toczą się prace legislacyjne nad poważnymi zmianami dotyczącymi opodatkowania takich spółek. Nowe zasady będą bardziej restrykcyjne. Ale zostawiając na boku szczegóły zmian w podatkach dochodowych, trzeba zauważyć, że fakt wszczęcia procesu legislacyjnego nie może być powodem odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji. Podatnicy mogą składać wnioski dotyczące zarówno stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych.

Utworzenie w przyszłości podmiotu prawa i jego przyszłe zobowiązania są właśnie takimi zdarzeniami przyszłymi. Wspólnik przyszłej spółki może też pytać o swoje zobowiązania jako podatnik zobowiązany do płacenia składek. Wydaje się zatem, że odmowa wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji jest – używając języka ordynacji podatkowej – rażąco sprzeczna z zasadą zaufania do organów podatkowych.

Organy skarbowe twierdzą, że nie można wydawać interpretacji w przypadku przekształcenia jednej spółki w inną, o innej formie prawnej. Czy to słuszne twierdzenie?

Nowa spółka tak czy inaczej będzie miała jakichś wspólników, więc jest logiczne, że mają oni prawo pytać o swoje przyszłe zobowiązania. Zresztą można to odczytać w treści art. 14n ordynacji podatkowej, który odnosi się do osób „planujących utworzenie spółki". Mają one prawo do uzyskiwania interpretacji, a zastosowanie się do niej nie może szkodzić spółce.

Co zatem należy zrobić w przypadku takiej odmowy?

Podatnik ma w takim przypadku siedem dni na złożenie zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Następnie można, a nawet powinno się wykorzystać drogę sądowo-administracyjną.

Dopóki istnieją korzystne dla spółek komandytowo-akcyjnych przepisy o podatkach dochodowych, to podatnicy mają prawo z nich korzystać i być chronieni interpretacjami przepisów prawa podatkowego. Na marginesie można zauważyć, że nadal obowiązuje korzystna dla takich spółek interpretacja ogólna ministra finansów, wydana 11 maja 2012 r. (DD5/033/1/12/KSM/DD-125), która potwierdza, że zysk akcjonariusza jest opodatkowany dopiero w momencie wypłaty dywidendy.

Do dziś nie została ona zmieniona. Nie ma zatem powodów, by organy podatkowe odmawiały interpretacji indywidualnych w ten sprawie. Oczywiście po zmianie przepisów takie interpretacje stracą moc, ale nie ma formalnego powodu, by zaprzestać ich wydawania.

—rozmawiał Paweł Rochowicz