We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że jako osoba fizyczna będzie posiadał akcje spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). A chodziło o podatkowe skutki uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych poprzez emisję nowych akcji lub podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Podatnik wyjaśnił, że na ten cel zostaną przekazane środki zgromadzone na kapitale zapasowym SKA, pochodzące z tzw. agio emisyjnego z poprzednich emisji akcji. Agio emisyjne powstało w związku z wniesieniem do SKA wkładów pieniężnych i niepieniężnych. Akcje przydzielone (nabyte) w tym trybie nie wymagają objęcia. Będą przysługiwały akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym.

Wnioskodawca miał wątpliwości, czy jako akcjonariusz SKA będzie musiał zapłacić PIT. Chodziło o sytuację, gdy walne zgromadzenie SKA podejmie uchwałę o przekazaniu środków zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy, a podatnikowi zostaną przydzielone nowe akcje, lub nastąpi podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

Fiskus odpowiedział, że przychód nie powstaje, gdy w następstwie przekazania środków z zysku lub z kapitału zapasowego na zakładowy dochodzi do podwyższenia wartości nominalnej posiadanych akcji. Ale powstanie, gdy w następstwie przekazania środków z zysku lub kapitału zapasowego na kapitał zakładowy dochodzi do emisji akcji, celem przekazania ich nieodpłatnie dotychczasowym akcjonariuszom. Przychód taki należy potraktować jako przychód z tytułu udziału w SKA – dywidendę rzeczową (w formie akcji).

WSA w Kielcach nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że moment uzyskania przychodu z udziału (dywidendy) nie jest tożsamy z momentem nabycia akcji, bez względu na formę tego nabycia. WSA nie zaakceptował tezy, że otrzymanie nowych akcji w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków kapitału zapasowego pochodzącego z agio emisyjnego jako dywidenda rzeczowa jest przychodem z działalności podlegającym opodatkowaniu. Samo otrzymanie akcji nie generuje dochodu, stwarza tylko potencjalną możliwość jego uzyskania.

Wyrok WSA w Kielcach z 26 czerwca 2013 r. (I SA/Ke 260/13).

—oprac. Aleksandra Tarka

Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy z kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Wyrok WSA w Kielcach dotyczy tzw. kapitalizacji zysków lub kapitalizacji rezerw. Termin ten odnosi się do operacji przekazania zysków bądź zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitale zapasowym (rezerwowym) spółki na jej kapitał zakładowy. Transakcja powoduje zwiększenie kapitału zakładowego bez konieczności wnoszenia wkładów przez wspólników. Jest ona w całości finansowana ze środków znajdujących się już w spółce i jest jednym ze sposobów dokapitalizowania spółki. Wspólnicy otrzymują nowe udziały proporcjonalnie do dotychczasowego stanu posiadania.

W przypadku spółek kapitałowych, transakcja ta jest wprost uregulowana w ustawach o podatkach dochodowych (art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy PIT; art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT). Powoduje ona powstanie przychodu, kwalifikowanego do przychodu z udziału w zyskach osób prawnych.

W przypadku spółek komandytowo-akcyjnych takich przepisów nie ma. Stąd wątpliwość podatnika, czy transakcja nie spowoduje u niego powstania przychodu w związku z przydziałem nowych akcji w SKA. Sam wkład do spółki osobowej jest neutralny podatkowo i nie powoduje powstania przychodu u wnoszącego wkład. Z drugiej jednak strony podatnik otrzymuje pewną wartość w postaci nowych akcji.

Na szczęście w tym przypadku sąd potwierdził, że sam przydział akcji jest jedynie wstępem do późniejszego uzyskiwania przez podatnika przychodów np. z tytułu dywidendy. Samo otrzymanie akcji, tak w przypadku wniesienia wkładów do spółki osobowej, jak i otrzymania ich w ramach kapitalizacji, nie powoduje powstania przychodu.

Na ukształtowanie się jednolitej linii orzeczniczej w tym zakresie przyjdzie jeszcze poczekać. Warto jednak wspomnieć o tym, że podobne sprawy były już rozpatrywane chociażby przez WSA w Warszawie, który w wyroku z 19 lipca 2013 r. (VIII SA/Wa 229/13) również orzekł na korzyść podatnika.