Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa w sprawie dotyczącej zakresu zwolnienia z VAT usług medycznych (sygn. akt: I FSK 1350/12).
Kanwą sporu była interpretacja podatkowa. O jej wydanie wystąpiła lekarska specjalistyczna spółdzielnia pracy, która jest podmiotem leczniczym i w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi praktykę lekarską. W jej skład wchodzą różnego rodzaju specjalizacje, obejmujące diagnostykę, profilaktykę, leczenie, które wymagają i pozostają w ścisłym związku z przeprowadzaniem badań. Jednym z nich są badania psychologiczne, przeprowadzane w związku z badaniami profilaktycznymi, tj. wstępnymi, okresowymi bądź kontrolnymi.
Spółdzielnia podkreśliła, że stanowią one jeden z wielu elementów składających się na całokształt badań z medycyny pracy i są wykonywane razem z badaniami wzroku, słuchu, krwi itp., na podstawie których lekarz medycyny pracy wydaje następnie stosowne zaświadczenie.
Lekarska spółdzielnia pracy zapytała, czy usługi medyczne w postaci badań psychologicznych przeprowadzanych w ramach profilaktyki, tj. badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, korzystają ze zwolnienia z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 18–19 ustawy o VAT). Spółdzielnia podkreślała, że profilaktyczne badania medycyny pracy (wstępne, kontrolne i okresowe) są prowadzone kompleksowo. Wykonywane w ich zakresie badania psychologiczne stanowią integralny element profilaktyki zdrowotnej. Z tego względu powinny podlegać zwolnieniu.
Zakres badań profilaktycznych pracownika może być poszerzony przez lekarza
Fiskus był jednak innego zdania. Wyjaśnił, że od 1 stycznia 2011 r. zwolnione z podatku są wyłącznie usługi opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Nie zwalnia się zatem wszystkich świadczeń, które można wykonać w ramach wykonywania zawodów medycznych, ale tylko służące określonemu celowi. W ocenie fiskusa usługi świadczone przez psychologa należy opodatkować podstawową 23-proc. stawką VAT.
Spółdzielnia nie zgodziła się z taką wykładnią i spór trafił na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że sporne badania psychologiczne podlegają zwolnieniu z VAT. Sąd zwrócił uwagę, że w opisanym stanie faktycznym są one częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, sprawowanej przez służbę medycyny pracy. A skoro tak, to mieszczą się w pojęciu usług opieki medycznej.
Ostatecznie stanowisko korzystne dla spółdzielni potwierdził sąd kasacyjny. Jak zauważyła sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Grażyna Jarmasz, rozstrzygnięcie w sprawie determinuje samo pytanie przedstawione we wniosku przez spółdzielnię. Wynika z niego, że badania psychologiczne są częścią badań wstępnych, kontrolnych i okresowych wykonywanych przez medycynę pracy. Katalog badań profilaktycznych medycyny pracy nie ma charakteru zamkniętego. Jeśli badania psychologiczne były do nich włączone, to podlegają zwolnieniu z VAT.
Wyrok jest prawomocny.