Istota sporu

Wójt ustalił odpowiedzialność jednego z członków zarządu na podstawie dokumentów, z których wynika, że spółka była wcześniej reprezentowana właśnie przez niego. Na nic zdały się odwołania członka zarządu, dlatego sprawa trafiła do WSA.

Stan faktyczny

Wójt, a następnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze obarczyły członka zarządu spółki z o.o. za zaległości podatkowe spółki. Podpisał on deklarację podatkową dotyczącą nieruchomości, ale spółka nie wywiązała się z obowiązku. Wkrótce potem właściciele rozwiązali swoją spółkę.

Sąd rejonowy na podstawie wniosku wierzyciela o stwierdzenie upadłości przedsiębiorstwa zabezpieczył majątek spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Jednak ten szybko umorzył postępowanie i zwrócił tytuły wykonawcze z uwagi na to, że ewentualne koszty, jakie uda się uzyskać w egzekucji, nie pokryją wydatków z nią związanych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zauważył przede wszystkim, że podstawą zaskarżenia decyzji wójta i SKO był art. 116 ordynacji podatkowej, z którego wynika, że: za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.

Dodatkowo §2 stanowi, że: odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu".

Odpowiedzialność członków zarządu ma zatem charakter odpowiedzialności solidarnej – stwierdził sąd. Co ważne – zauważył WSA – to na organie podatkowym spoczywa obowiązek prowadzenia postępowania dotyczącego odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki wobec wszystkich osób mogących ponosić taką odpowiedzialność. Organy podatkowe nie mają wyboru, wobec którego z członków zarządu spółki będą prowadziły postępowanie podatkowe, niezależnie od tego, czy będzie to miało miejsce w jednym postępowaniu, czy też w kilku odrębnych postępowaniach.

Konkluzja, wyrok

W tej konkretnej sprawie wątpliwości sądu wzbudziło ustalenie odpowiedzialności tylko jednego z członków zarządu. Odpowiedzialność majątkową powinni ponosić wszyscy, którzy w tym czasie, kiedy nie wywiązano się z obowiązku podatkowego, pełnili funkcje członka zarządu – orzekł sąd.

sygnatura

akt I SA/Rz 55/13