Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził, że zasadnicze z punktu widzenia ustalenia powstania obowiązku podatkowego w VAT jest faktyczne przejęcie władztwa nad rzeczą (sygnatura akt: I SA/Lu 456/13).
Dopóki z działki korzysta sprzedawca, nawet jeśli pozbył się już własności, nie następuje sprzedaż w rozumieniu przepisów o VAT.
Wyrok zapadł w sprawie podatnika, który sprzedał spółdzielni mieszkaniowej działkę pod zabudowę. WSA zajmował się sprawą ponownie wskutek uchylenia wcześniejszego wyroku przez Naczelny sąd Administracyjny.
Spółdzielni zależało na przejęciu własności w celu uzyskania pozwolenia na budowę, a spółce na wykorzystywaniu jej do składowania odpadów i opału. Strony umówiły się, że przekazanie nastąpi kilka miesięcy po dacie sprzedaży. Wcześniej, w okresie między przeniesieniem własności nieruchomości i faktycznego władztwa nad nią, nabywca miał zapłacić część ceny. Sprzedający zapytał fiskusa, kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu transakcji. Sam wyraził stanowisko, że w wypadku częściowej zapłaty – w dacie otrzymania środków, a w wypadku pozostałej kwoty – w dniu wystawienia faktury za całość, nie później jednak niż siedem dni po faktycznym przekazaniu działki.
W ocenie ministra finansów, skoro spółka wyraziła zgodę na prawne dysponowanie nieruchomością przez spółdzielnię na cele budowlane, to przyjąć należało, że miarodajną datą zmiany władztwa ekonomicznego, czyli datą wydania towaru, był dzień podpisania aktu notarialnego. Określenie późniejszego terminu wydania działki nie jest istotne.
WSA w Lublinie w wyniku wskazówek sądu wyższej instancji rozstrzygnął, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel nastąpi w dacie wydania nieruchomości przez zmianę faktycznego nad nią władztwa.
Wydanie nieruchomości, o którym mowa, w przepisach określających moment powstania obowiązku podatkowego, nie następuje w dacie sporządzenia aktu notarialnego przenoszącego własność.