Minister finansów uważa, że obowiązek korygowania kosztów mają także przedsiębiorcy korzystający z firmowego sprzętu na podstawie umowy leasingu finansowego. To konsekwencja obowiązującej od 1 stycznia tego roku ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.
Z nowych przepisów wynika, że przedsiębiorca, który nie ureguluje kwoty wynikającej z faktury (albo innego dokumentu) w ciągu 30 dni od terminu płatności, musi zmniejszyć swoje koszty. Jeśli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, pomniejszenia dokonuje się z upływem 90 dni od zaliczenia tej kwoty do kosztów.
Korektę kosztów trzeba też stosować do odpisów od środków trwałych (oraz wartości niematerialnych i prawnych). Jeśli więc minie 90 dni od zaliczenia odpisu amortyzacyjnego do kosztów, a należność nie zostanie uregulowana, musimy te koszty pomniejszyć (w całości albo w części).
Czy ten obowiązek dotyczy również przedsiębiorców wykorzystujących firmowy sprzęt na podstawie umowy leasingu finansowego? To oni dokonują amortyzacji leasingowanego majątku. Zdaniem ministra finansów (odpowiedź na interpelację poselską nr 14 770) nieuregulowanie w odpowiednim terminie spłaty jego wartości początkowej powinno skutkować wyłączeniem z kosztów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych. Nowe przepisy mają bowiem zastosowanie także do kosztów podatkowych wynikających z umów leasingu finansowego.
Każda rata powinna więc być rozliczana odrębnie. Po uregulowaniu zobowiązania przedsiębiorca ma prawo zaliczenia do kosztów podatkowych zmniejszeń, których dokonał wcześniej.
Minister podkreślił, że nowe przepisy dotyczą też umów leasingu finansowego zawartych przed 1 stycznia 2013 r., jeżeli związane z nimi kwoty zostaną zaliczone do kosztów podatkowych po 31 grudnia 2012 r.
To dyskusyjny pogląd. Jak pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach „Rz" (m.in. 6 i 20 lutego), umowa leasingu finansowego nie przenosi własności środka trwałego. Natomiast przepisy mówiące o konieczności korekty kosztów na skutek braku zapłaty zobowiązania w określonym terminie stosuje się odpowiednio w razie nabycia środków trwałych. W wypadku leasingu finansowego do takiego nabycia nie dochodzi. Przedsiębiorca powinien więc naliczać odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej majątku, bez konieczności robienia uciążliwej korekty.