- Kto decyduje o sposobie podziału zysku w spółce kapitałowej? Czy dywidenda zawsze może być wypłacona w formie rzeczowej? Co to jest dzień dywidendy? – pyta czytelnik.

Wypłata dywidendy została uregulowana w przepisach kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Jest ona formą partycypowania akcjonariuszy lub udziałowców w zysku netto spółki, czyli w zysku po opodatkowaniu go podatkiem dochodowym od osób prawnych. Akcjonariusz lub udziałowiec ma prawo do udziału w zyskach spółki, której akcji lub udziałów jest posiadaczem. Warunkiem jest przeznaczenie tego zysku do wypłaty uchwałą walnego zgromadzenia spółki akcyjnej lub zgromadzenia wspólników spółki z o.o.

Prawo do wypłaty dywidendy jest jednym z podstawowych praw majątkowych wspólników w spółce kapitałowej, które konkretyzuje się wraz z uchwałą o wypłacie dywidendy. Kodeks reguluje ogólnie zasady wypłaty udziału w zysku spółki, nie wyróżniając przy tym jej form. Doktryna prawa handlowego wskazuje na dopuszczalność wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej. Komentatorzy są zgodni co do tego, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej jest możliwa, jeżeli statut lub umowa danej spółki tego nie zabrania.

Umowa lub statut spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie) do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy. Jest to dzień dywidendy. Dzień ten wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału. Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli natomiast uchwała wspólników takiego dnia nie określa, to dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd spółki (w spółce z o.o.) lub przez radę nadzorczą (w spółce akcyjnej).

—Łukasz Kupryjańczyk jest menedżerem doradztwa transakcyjnego w Ernst & Young

—Radosław Druć jest starszym konsultantem doradztwa transakcyjnego w Ernst & Young