Ministerstwo Finansów zaproponowało kompromisowe rozwiązanie w sprawie finansowania pożyczkami spółek przez ich centrale, często zagraniczne. W ogłoszonym projekcie nowelizacji ustawy o CIT znalazły się propozycje przepisów, które z jednej strony stawiałyby tamę tzw. niedostatecznej kapitalizacji (czyli właśnie owym pożyczkom), a z drugiej – gwarantowały opcjonalne zaliczanie w koszty części odsetek od tych pożyczek.

Projekt nowych przepisów przewiduje, że odsetek od pożyczek udzielanych przez podmioty powiązane nie można zaliczać w koszty, nawet  gdy powiązanie to jest pośrednie, a zaciągnięta pożyczka przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego spółki pożyczającej. Dotychczas ustawy o podatkach dochodowych mówiły o podmiotach bezpośrednio powiązanych (minimum 25 proc. udziałów).

Takie restrykcje mają jednak nie być wprowadzane, jeśli spółka korzystająca z finansowania innych podmiotów zgłosi władzom skarbowym alternatywny sposób rozliczeń niedostatecznej kapitalizacji. Według projektu  polegałby on na zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odsetek w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 5 proc. wartości podatkowej aktywów spółki w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Wartość takich odsetek nie może być wyższa  niż połowa zysku z działalności operacyjnej za dany rok podatkowy. Metodę taką można by stosować nie krócej  niż   trzy lata podatkowe.

– Taka propozycja to wyjście naprzeciw postulatom branż uzależnionych w swoich inwestycjach od finansowania zewnętrznego – ocenia Marta Szafarowska, doradca podatkowy i partner w kancelarii MDDP. Jej zdaniem skorzystają na tym firmy leasingowe, finansowe, a także deweloperzy.

– Niedogodnością np. dla deweloperów może być  jednak ograniczenie do połowy zysku operacyjnego, gdy w początkowym okresie inwestycji go po prostu nie ma – zauważa Szafarowska.

etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe