Zgodnie z ustawą o PIT wartość pracy własnej podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci nie jest uważana za koszty uzyskania przychodu (art. 23 ust. 1 pkt 10). Ustawa ta nie wyklucza natomiast z kosztów podatkowych rachunków czy faktur wystawionych przez firmę prowadzoną przez członka rodziny.

Oczywiście wydatki takie muszą być poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Muszą także być odpowiednio udokumentowane.

Pojęcie „wartość pracy własnej" małżonka nie jest bezpośrednio zdefiniowana w przepisach. Interpretacje indywidualne organów podatkowych nakazują rozumieć to pojęcie jako „wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (zlecenie, dzieło) czy nawet bez podstawy prawnej, czyli bezumownie".

Organy twierdzą też, że nie ma znaczenia, czy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność czy odrębność majątkowa. Nawet bowiem w przypadku całkowitej rozdzielności majątkowej wynagrodzenia wypłacane małżonkowi nie mogą być odliczone od podatku.

Jeżeli zatem żona podatnika zostanie zatrudniona w jego firmie na stanowisku sekretarki, to jej wynagrodzenia nie będzie można wliczyć w koszty. Jeśli natomiast żona podatnika będzie na jego zlecenie wykonywać odpłatnie usługi „administracyjnej obsługi biura", za które będzie comiesięcznie wystawiała dla podatnika rachunek, to wówczas podatnik ma prawo zaewidencjonować taki rachunek jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej.

Taki pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacjach urzędowych. Na przykład Izba Skarbowa w Łodzi w piśmie z 16 listopada 2012 r. stwierdziła, że: „w przypadku, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi" (IPTPB1/415-512/12-2/KSU).

—Ewelina Majewska-Howis doradca podatkowy