Zamierzamy sprzedać kilka maszyn i urządzeń, które są częścią majątku naszej spółki z o.o. Część maszyn została kupiona w 2002r. wraz z nieruchomością (zakładem produkcyjnym) na podstawie aktu notarialnego, w którym zaznaczono, że transakcja ta nie podlega VAT. Czy w tej sytuacji możliwe będzie zastosowanie zwolnienia z VAT przy sprzedaży maszyn?
Co do zasady, opodatkowaniu VAT podlega zbycie maszyn i urządzeń, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Wątpliwości mogą się pojawić w zakresie maszyn i urządzeń nabytych na podstawie aktu notarialnego.
Przyjmując, że w akcie notarialnym prawidłowo zostało ustalone, że nabycie maszyn i urządzeń jest nieobjęte zakresem ustawy o VAT, to obecnie sprzedaż powinna być zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Przepis ten mówi, że zwalnia się z VAT dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
W konsekwencji, sprzedaż maszyn, które zostały nabyte na mocy aktu notarialnego i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powinna podlegać zwolnieniu z VAT. Co do pozostałych zbywanych maszyn należy zweryfikować (na podstawie własnych dokumentów), czy przy ich nabyciu przysługiwało spółce prawo do odliczenia podatku.
Jeśli takie prawo nie przysługiwało, to sprzedaż korzysta ze zwolnienia z VAT. Jeżeli jednak przysługiwało, to zwolnienie nie znajdzie zastosowania.
—Hanna Kozłowska, doktor nauk ekonomicznych, doradca podatkowy, biegły rewident w KDA grupa HLB w Poznaniu