Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który nie uznał możliwości przystąpienia podatniczki ze specjalnej strefy ekonomicznej do kapitałowej grupy podatkowej. Sąd kasacyjny potwierdził stanowisko spółki, że podstawą zwolnienia, z jakiego korzysta w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, jest ustawa o CIT, a nie odrębne przepisy. W konsekwencji jej uczestnictwo w podatkowej grupie kapitałowej jest dopuszczalne i nie utraci ona przez to statusu podatnika.
Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka mówiła, że art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych to typowy przepis odsyłający. Nie można więc uznać go za podstawę zwolnienia podatkowego.
Kapitał zakładowy każdej ze spółek grupy nie może być mniejszy niż 1 mln zł
We wniosku o interpretację skarżąca wyjaśniła, że wraz z inną spółką planują utworzenie podatkowej grupy kapitałowej. Ma zezwolenie i prowadzi swoją działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w związku z czym korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT). Druga spółka nie prowadzi działalności w strefie, nie korzysta też ze zwolnień podatkowych przyznanych na podstawie odrębnych ustaw. Wnioskodawczyni uważała, że wraz z partnerką biznesową spełniają wszystkie warunki zawiązania podatkowej grupy kapitałowej. Niepokoiło ją jednak, jak organy podatkowe ocenią fakt korzystania przez nią ze zwolnienia związanego z działalnością w strefie. Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o CIT podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli po jej utworzeniu, oprócz spełnienia określonych warunków, żadna z tworzących ją spółek nie korzysta ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw. Podatniczka uważała, że jej zwolnienie nie uniemożliwia uczestnictwa w grupie.
Niestety, obawy spółki okazały się słuszne. Zdaniem fiskusa podmioty działające w specjalnych strefach ekonomicznych korzystają ze zwolnienia z opodatkowania dochodów na podstawie ustawy innej niż ustawa o CIT. Jego podstawy reguluje w ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych. Organ podatkowy się upierał, że art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT określa tylko zasady zwolnienia. Dlatego skorzystanie przez wnioskodawczynię ze zwolnienia spowoduje utratę statusu podatkowego przez grupę kapitałową.
Podatniczka nie dała za wygraną i jej upór się opłacił. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z wykładnią fiskusa. Uznał, że art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych nie wprowadza samego zwolnienia. Przepis ten wskazuje jedynie, że dochody są zwolnione na zasadach określonych w ustawach o podatkach dochodowych od osób prawnych lub osób fizycznych.
Dlatego w ocenie sądu źródłem zwolnienia skarżącej spółki z podatku dochodowego jest nie ustawa odrębna, ale art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. W konsekwencji podatkowa grupa kapitałowa, w skład której wejdzie spółka korzystająca ze zwolnienia, będzie podatnikiem.Ostatecznie stanowisko korzystne dla podmiotów prowadzących działalność w strefach potwierdził też NSA. Wyrok jest prawomocny.
sygnatura akt: II FSK 1614/11