Spółka umożliwia inwestorom (na ich wniosek oraz koszt) zmianę przebiegu fragmentu należącej do niej sieci ciepłowniczej. Zapobiega w ten sposób kolizji z urządzeniami i obiektami powstającymi przy pracach inwestorów. Przebudowa sieci nie zwiększa jej użyteczności ani sposobu wykorzystania. Nie dochodzi także do zmiany własności przebudowanego odcinka – przez cały czas należy do spółki.
Ponieważ spółka nie była pewna, jakie to przedsięwzięcie może wywołać dla niej konsekwencje podatkowe, wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów. Zapytała, czy osiągnęła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w odpowiedzi na to pytanie stwierdził, że prace wykonywane na odcinku sieci mają na celu jej odtworzenie – w sensie funkcjonalnym i użytkowym – w wyniku czego nie zwiększy się jej wartość użytkowa.
Nie zmienia tego nawet jej wydłużenie czy wykonanie w nowszej technologii i przy zastosowaniu lepszych materiałów. Takiej przebudowy nie można traktować jako ulepszenia środka trwałego.
Oznacza to, że nie wystąpi podstawa do uznania, iż powstało przysporzenie w postaci korzyści znajdującej odzwierciedlenie w majątku podatnika, podlegające opodatkowaniu.
sygnatura akt: ILPB3/423-220/ 11/12-S/EK