Zniknie więc jedna z istotnych korzyści, jakie dawało polskiemu przedsiębiorcy założenie spółki z siedzibą na Cyprze.

Postanowienia protokołu

22 marca 2012 r. został podpisany protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Cyprem, który w znaczący sposób zmienia jej postanowienia.

Jedną z najważniejszych z przewidzianych w protokole zmian jest zniesienie tzw. klauzuli „tax sparing”. Klauzula ta wskazuje obecnie, że w przypadku wypłaty dywidendy polskiemu udziałowcowi przez spółkę cypryjską, od podatku zapłaconego w Polsce odlicza się podatek, który byłby płatny na Cyprze bez względu na to, czy został on faktycznie zapłacony (o ile brak jego zapłaty nie wynika z ulgi, zwolnienia lub innych obniżek wynikających z prawa cypryjskiego).

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem umowy Cypr może natomiast opodatkować dywidendę wypłacaną z jego terytorium  stawką nie wyższą niż 10 proc.

Klauzula „tax sparing” daje polskiemu przedsiębiorcy posiadającemu udziały spółki cypryjskiej realne korzyści. Wewnętrzne prawo Cypru nie nakłada bowiem na dywidendy żadnego podatku. Oznacza to, że od 19 proc. podatku polskiego od dywidendy wypłacanej przez spółkę cypryjską odlicza się 10 proc. z tytułu podatku, który Cypr mógłby nałożyć, ale którego faktycznie nie pobiera. Dzięki temu efektywna stawka opodatkowania wynosi 9 proc.

Klauzula „tax sparing”

Dzięki klauzuli „tax sparing” możliwe jest tworzenie przez polskich przedsiębiorców struktur kapitałowych, które pozwalały na zmniejszenie końcowych obciążeń podatkowych polskich podatników. Jeśli np. przedsiębiorca posiada spółkę kapitałową w Polsce, to dywidenda z niej otrzymywana opodatkowana jest 19-proc. podatkiem w Polsce.

Ten sam przedsiębiorca może jednak przekazać swoje udziały cypryjskiej spółce holdingowej. Po spełnieniu określonych warunków wypłata dywidendy przez spółkę polską do spółki cypryjskiej podlega zwolnieniu z opodatkowania (wynika to z prawa europejskiego i protokół nie będzie miał na to wpływu). Spółka cypryjska może natomiast wypłacić dywidendę, która obciążona jest tylko 9-proc. podatkiem.

Protokół znosi klauzulę „tax sparing”. Wprowadza w jej miejsce zasadę, zgodnie z którą od dywidendy wypłaconej polskiemu udziałowcowi przez spółkę cypryjską odlicza się tylko podatek, który został na Cyprze faktycznie zapłacony. Oznacza to, że jeśli Cypr utrzyma zasadę nieopodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki z tego kraju, dywidendy te będą podlegały w Polsce podatkowi w wysokości 19 proc.

Inne zmiany w zakresie dywidend

Protokół zmniejsza ponadto podatek u źródła, jakie mogą nałożyć na dywidendy wypłacane do drugiego kraju Polska i Cypr: z 10 do 5 proc. Ta zmiana może mieć korzystne konsekwencje np. w sytuacji, gdy spółka cypryjska uzyskiwałaby dywidendy od polskich spółek giełdowych – opodatkowanie takiej dywidendy w Polsce wyniesie wtedy tylko 5 proc.

Protokół wskazuje również, że pełne zwolnienie z opodatkowania dotyczyć będzie dywidend wypłacanych spółce posiadającej bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki wypłacającej przez nieprzerwany okres 24 miesięcy (zwolnienie dywidend na takich zasadach wprowadziło wcześniej  prawo europejskie).

Od kiedy zmiany

Protokół wskazuje, że jego postanowienia zaczną mieć zastosowanie od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym protokół wejdzie w życie. Do wejścia w życie protokołu natomiast niezbędna jest obustronna ratyfikacja protokołu przez Polskę i Cypr oraz wymiana potwierdzających to not dyplomatycznych.

Strona cypryjska dokonała ratyfikacji protokołu już 30 marca 2012 r., więc teraz jego wejście w życie uzależnione jest wyłącznie od ratyfikacji przez Polskę. Najprawdopodobniej procedura ratyfikacyjna po stronie polskiej zostanie zakończona jeszcze w tym roku, a co za tym idzie – przepisy umowy zmienione protokołem będą mieć zastosowanie do wszystkich dywidend wypłaconych po 1 stycznia 2013 r.

Dywidendy wypłacone do tej daty będą na pewno objęte korzystnymi regulacjami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązującymi aktualnie.

Piotr Majewski doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Piotr Majewski doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Komentuje Piotr Majewski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Likwidacja klauzuli „tax sparing” z polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest pierwszym krokiem w realizacji planu Ministerstwa Finansów, który deklarowany był już parokrotnie publicznie przez jego przedstawicieli.

Zgodnie z nim Ministerstwo Finansów zmierzać będzie do likwidacji tej klauzuli we wszystkich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę, które jeszcze ją posiadają.

Następnym krokiem realizacji tego planu jest natomiast likwidacja takiej samej klauzuli „tax sparing” z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Luksemburgiem. Przewiduje to protokół do tej umowy podpisany 7 czerwca 2012 r.